Valašský špalíček 2022
folk blues beat festival

Valašský špalíček 2022

40. ročník jednoho z nejstarších festivalů v republice. Valašský špalíček 2022 nabídne v průběhu čtyř dnů na čtyři desítky umělců a hudebníků ze všech koutů světa, jež spojuje kvalitní hudba 60. a 70. let, jakožto i současná tvorba navazující na počátky big beatu. Společnost jim dělají žánry blues a folk.

 

Mezi prvními potvrzenými účinkujícími jsou:

Atomic Rooster (UK), Richard Müller & Band (SK), My Brainbox feat. Jan Akkerman Band (ex Focus / NL), Pavol Hammel – Special program (SK), Zelená pošta II. (SK), Iva Bittová & Dunaj – Reloaded (CZ), Jan Spálený Trio (CZ), Mňága a Žďorp – 35 let (CZ), Ornery Broad – Natalia Kwiatkowska, Eliza Sicińska, Paula Wolski (PL), Zdrowa Woda (PL), Dark Leaves (PL), Eliza Sicińska & Kacper Chmura (PL), Turtev Brothers & Bohouš B.B. Budina j.h. (SK/CZ), Jan Sahara Hedl, Blanka Šrůmová & Něžná noc (CZ), Znouzectnost (CZ), Richter Band (CZ), Jakub Noha (CZ), Oldřich Janota (CZ), Jesse Ballard & Jan Hrubý & Joe Kučera (USA/CZ/DE), Simone Reifegerste Trio & Jan Hrubý j. h. (DE/CZ), Petr Skala & Golda (CZ), TimToo (CZ), Krásné nové stroje (CZ), Four In Blue (CZ), Ciment (CZ) – 35 let, Kanon (CZ), Paula Wolski (PL/FIN), Swell Season On Tour - výstava plakátů, a další…

 

******

 

Vstupenky online:

čtyřdenní vstupenky (st—so): 990 Kč

jednodenní vstupenka (středa): 150 Kč

jednodenní vstupenka (čtvrtek): 390 Kč

jednodenní vstupenka (pátek): 590 Kč

jednodenní vstupenka (sobota): 590 Kč

 

******

 

Atomoví kohouti přivezou na Valašský špalíček syrový hard rock

Do Valmezu poprvé zavítá britská kapela Atomic Rooster. Ta na samém počátku 70. let produkovala hutný, v textech mnohdy i ponurý, ale v každém případě syrový hard rock v takovém nasazení, že se její jméno začalo v tisku objevovat vedle tehdy již zářících jmen jako Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin či Uriah Heep. A to můžeme říct, že jejich nástrojové obsazení – klávesy, kytara, bicí – nebylo pro tento žánr zcela obvyklé.

Hlavní postavou kapely byl klávesista a tvůrce repertoáru Vincent Crane. Ten se proslavil už v kapele Arthura Browna (toho jste mohli slyšet na Valašském špalíčku v roce 2016). U něj se stihl podepsat pod celosvětový hit Fire v roce 1968. V kapele The Crazy World of Arthur Brown potkal Cane bubeníka Carla Palmera. Avšak Vincent Crane byl v kapele Atomic Rooster jediným stabilním členem. V průběhu působení se v kapele vystřídala spousta muzikantů jako Nick Graham, Paul Hammond nebo Chris Farlowe.

Za největší hity Atomic Rooster můžeme považovat skladby „Tomorrow´s Night“ a „Devil´s Answer“, známé jsou i songy jako „Friday The Thirteenth“, „Winter“, „Banstead“, Before Tomorow”, “S.L.Y.” a mnoho dalších. Kapela se v roce 1975 na pět let stáhla z výsluní. Během roku 1980 se však Crane s Cannem domluvili na obnovení skupiny a na hudební scéně vydrželi tři roky, než Crane kapelu opět rozpustil. Oba původní členové skupiny, Vincent Crane i John Cann jsou již po smrti. V roce 2016 se Atomic Rooster se svolením vdovy po Vincentu Craneovi dali dohromady v novém složení, v němž jsou i dva členové souboru ze 70. let Pete French a Steve Bolton.

V prodeji jsou stále nejvýhodnější čtyřdenní festivalové vstupenky a také jednodenní vstupenky na zahajovací středeční koncert kapel Ciment a Kanon. Dále na Valašském špalíčku vystoupí například Richard Müller s kapelou, Iva Bittová s kapelou Dunaj, nizozemský kytarista Jan Akkerman, Pavol Hammel a Zelená pošta II a mnoho dalších. Více informací naleznete na www.valasskyspalicek.cz

 

******

 

Změna programu vyhrazena. Vzhledem k nejasné situaci může docházet ke změnám ve výčtu účinkujících. Děkujeme za pochopení.

Termíny

  • St 22.6.2022 — So 25.6.2022

Vstupné

990 Kč

Místo konání

Amfiteátr, areál zámku Žerotínů

Pořadatel

Kulturní zařízení