Zawadská bude číst Havlovy dopisy Olze

Zawadská bude číst Havlovy dopisy Olze

Projekt věnován 85. výročí narození českého dramatika, esejisty, disidenta, kritika komunistického režimu a zejména posledního prezidenta Československa a 1. prezidenta České republiky Václava Havla uvede v pátek 1. října ve velkém sále Kulturního zařízení ve Valmezu herečka Valérie Zawadská. Zpěvem a harfou budou program prokládat dámy Eva Garajová a Zbyňka Šolcová. Začátek je v 19 hodin.

V rámci jedinečného programu Dopisy Olze zazní hudba světových i českých autorů, která bude prokládána čtenou korespondencí Václava Havla v podání české herečky a jedné z nejznámějších dabérek Valérie Zawadské. 

Po několik let strávených ve vězení psal Václav Havel své ženě Olze o všedních věcech, dotýkal se však i takzvaných vysokých témat. Posléze si vyvzdoroval na vězeňské cenzuře, že jeho korespondence přerostla v zásadní filozofické a mravní sebevyjádření moderního humanisty a demokrata. Dopisy Olze dávají jedinečným způsobem nahlédnout do myšlenkové dílny umělce, jehož samozřejmá, organická politická angažovanost vedla nakonec až ke křeslu nejvyššího představitele státu. 

Společně s Valérií Zawadskou se na pódiu představí mezzosopranistka Eva Garajová, která je v současnosti jednou z nejvýznamnějších interpretek písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku, ale svou autentičností vzbuzuje pozornost také na mezinárodní hudební scéně. Doprovázet ji bude přední česká harfenistka a skladatelka Zbyňka Šolcová, která spolupracuje s řadou sólistů, komorních souborů i orchestrů. Za zmínku stojí například Jaroslav Svěcený, Virtuosi di Praga, či Český národní symfonický orchestr.

Na programu budou skladby Biblické písně, Cigánské melodie a V národním tónu od Antinína Dvořáka, Moravská lidová poezie od Leoše Janáčka, Večerní písně a transkripce českých skladeb pro harfu od Bedřicha Smetany a MIssa Brevis od Michala Müllera. V programu jsou obsaženy také skladby, které zazněly 9.11.2020 v rámci online koncertu projektu Evy Garajové & Miroslava Sekery, který nese název Lidová poezie v písních.

Vstupenky jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a také online na stránkách Kázetka www.kzvalmez.cz.

(smo#2021)