Žáci a studenti si zasoutěží o Krásenský zvoneček

Soutěž v uměleckém přednesu poezie a prózy čeká žáky a studenty valašskomeziříčských škol ve čtvrtek a pátek 8. – 9. dubna. Místní Kulturní zařízení pořádá letos již 29. ročník této soutěže, jíž první cenou je Krásenský zvoneček.

„Letos se do soutěže přihlásilo sedm základních a tři střední školy z Valašského Meziříčí,“ uvedla dramaturgyně Hana Marková. Základní školy soutěží ve třech kategoriích, v každé z nich mají tři soutěžící. Pro studenty středních škol je určena čtvrtá kategorie, zde tedy každé zařízení zastupují jen tři soutěžící. „Jde o soutěž družstev. Výsledky jednotlivých soutěžících se sčítají. Konečný součet rozhoduje o celkovém vítězi,“ sdělila Marková s tím, že oceněny budou i některé individuální výkony.

Soutěžící hodnotí pětičlenná odborná porota. U ní začíná paralela s Mezinárodním festivalem poezie, který se ve Valašském Meziříčí koná každoročně na podzim. V porotě totiž zasednou mj. David Kroča a Nina Martínková, kteří se zde objevili už v listopadu.

Soutěž je nepostupová, ale může být dobrým odrazovým můstkem pro účast na mezinárodní soutěži recitátorů. „Bohužel se žádný soutěžící z Krásenského zvonečku na Mezinárodním festivalu poezie za posledních dvanáct let, kdy se na pořádání obou akcí podílím, výrazně neprosadil. Až na Marušku Dufkovou, která v jednom z minulých ročníků dokázala postoupit v česko-slovenské konkurenci do druhého kola,“ zavzpomínala Marková. Lukáš Martinek (lum)