Viera Janušová nabízí osobní pohled na mateřství

Viera Janušová nabízí osobní pohled na mateřství

Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí představí tvorbu místní umělkyně Viery Janušové. Ta si pro tamní prostory připravila výstavu nazvanou Maternity (mateřství). Vzhledem k situaci se neuskuteční vernisáž, ale výstava bude rovnou přístupná od čtvrtku 2. prosince. K vidění bude do 4. února příštího roku.

Viera Janušová, rozená Sobková, se narodila v Kežmaroku na Slovensku. Studiem na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí získala první zkušenosti pro svou výtvarnou práci a zde také objevila sklo, jenž se stalo jedním z mnoha materiálů, které uplatňuje ve své tvorbě.

Na Fakultě výtvarných umění v Brně v ateliéru sochařství u prof. akad. soch. Jana Ambrůze se seznámila s konceptuálním uměním a uměním instalace, což se pro ni stalo stěžejním v následujících dílech. Zajímá ji celý proces vzniku díla od prvotního nápadu až po samotnou instalaci. Velmi často do přípravy zapojuje své blízké, přátele i veřejnost, čímž se z díla zároveň stává performance.

Tvorba Viery Janušové je založena na vztahování vlastní tělesnosti, jež se stává prostředkem zkoumání sebe sama ale i blízkého a vzdálenějšího okolí. Užívá celou řadu materiálů, nejčastěji kov, dřevo, sklo, beton, sádru, ale i přírodniny. Výrazným motivem, jež prostupuje její dílo, je život a jeho zánik ve stále proudícím času. Její práce zaznamenává podněty z prožívaného, z dětství, mateřství a reality rodinného života. Reaguje na všudypřítomné životy a vydává o nich svědectví.

V současné době je pedagožkou na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. Je držitelkou Čestné ceny a Ceny veřejnosti na Bienále Valmez 2008 a na výstavě představí aktuální tvorbu, jež byla komplexně vytvořena přímo pro výstavu Maternity.

Při návštěvě výstavy je potřeba dodržovat aktuální nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR. Výstava je přístupná od úterý do pátku od 9 do 17 hodin a o víkendech od 13 do 17 hodin. V pondělky je zavřeno.