V M-klubu zahraje Rudy Linka se svým triem

V M-klubu zahraje Rudy Linka se svým triem

Jeden z deseti nejlepších jazzových kytaristů světa zahraje v úterý 19. října ve valašskomeziříčském M-klubu. V rámci svého evropského turné se do zámeckých prostor po roce opět rád vrací jazzman českého původu Rudy Linka, který také tentokrát nepřijede sám, doprovodí jej další dva muzikanti. Koncert začíná ve 20.00 hodin.

Linkovu jedinečnou kytaru ve Valašském Meziříčí doprovodí bicí a basa. „Na jednom pódiu se Linka potkal prakticky s každým, kdo v jazzu něco znamená. V M-klubu budeme svědky trialogu mezi kytarou, bicími a kontrabasem. Poslední slovo ale bude mít Linkova Kytara," sdělil produkční M-klubu David Schwager s tím, že Linkova hudba sice vychází z mainstreamového jazzu, ale experiment a časté výboje do jiných hudebních stylů mu nejsou cizí.

Rudy Linka je prakticky jediný český muzikant střední generace, který se prosadil na americké, tedy v podstatě světové, jazzové scéně. Cesta pražského rodáka na výsluní přitom připomíná pohádku. Přitom nechybělo mnoho a Linka dnes mohl místo kytary držet smyčec a housle, na které v šesti letech s hudbou začínal. Ke klasické kytaře dostal ve třinácti a o dva roky později ji už studoval na pražské konzervatoři. Poté, co slyšel nahrávku Milese Davise, začal se zajímat o jazz. Jazzová alba si dokonce chodil půjčovat na americkou ambasádu, a to až do začátku 80. let, kdy emigroval do Švédska. Ve Stockholmu pokračoval ve studiích a našel svou životní lásku. Když se mi naskytla možnost studovat na slavné Berklee College of Music v Bostonu, neváhal a přesídlil i se ženou za oceán, kde už také zůstal. „Do Ameriky mu výrazně pomohl basista Red Mitchell, se kterým se Linka potkal ve Švédsku. Během studií v USA se setkal s opravdovými velikány jazzu, ať už je to John Abercombie, Gil Evans, Jimi Cobb a další," doplnil Schwager. Rudy Linka momentálně žije v hudbě zaslíbeném New Yorku. Své hudební zkušenosti předává jako pedagog, je prezidentem festivalu Bohemia Jazz Fest. V roce 1998 ho magazín Down Beat zařadil do desítky nejlepších současných kytaristů. Lukáš Martinek (lum)