Spojte procházku do parku Kinských s výstavou o kávě

Spojte procházku do parku Kinských s výstavou o kávě

Plné ruce práce. Takový je název výstavy o kávě, kterou v sobotu 3. října hostí park u zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Stane se součástí více než čytřiceti míst po celé ČR, kde výstava ve stejný čas probíhá. Na patnácti plakátech se návštěvníci například dozvědí, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se káva zpracovává a mnoho dalšího. Výstavový happening potrvá od 10 do 14 hodin.Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku. Zkoumal, jaké dopady na jejich životy má jejich zapojení do fairtradových družstev.

„Během cesty mě překvapilo, kolik práce se skrývá za naším šálkem kávy a jak málo mohou pěstitelé výkupní ceny ovlivnit. Pokud však spotřebitelé volí fairtradovou kávu, pak za ni pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno, mohli své děti posílat do školy a pěstovat šetrněji k životnímu prostředí. To nám potvrdila i více než stovka pěstitelů, které jsme v Latinské Americe potkali,“ uvedl fotograf a aktivista Stanislav Komínek.

Fairtradová káva od pěstitelů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky je dostupná i v České republice, v roce 2013 jsme u nás vypili 14 milionů šálků a spotřeba stále roste.

„Výstava bude doplněna bezplatnoou ochutnávkou kávy z Cafe Tucan a tržištěm výrobků etického původu. (fair trade, lokální producenti, chráněné dílny a sociální podniky...) Návštěvníci mohou shlédnout též doprovodný program – vystoupení bubenického orchestru Kubuku, mexických tanců a písničkáře Jakuba Čermáka s jeho ženou Iamme Candlewick. Akce začíná v 10:00. Od 14:00 do 15:30 pak bude jako bobus připraven pro návštěvníky bezplatný workshop afrického tance s tanečníkem, choreografem, bubeníkem a učitelem z Gambie Akassou Ansumana Badjie. Uvedla valašskomeziříčská organizátorka výstavy  Petra Płachtański.

Akce se koná v rámci celorepublikového happeningu Výstava na stromech. „Happening plánujeme tímto způsobem udělat i v příštích letech, společným tématem všech ročníků má být odpovědná spotřeba. Po letošním zaměření na život pěstitelů kávy chceme příští rok veřejnosti ukázat, v jakých podmínkách se vyrábí naše oblečení nebo boty,“ doplnila Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi, jež celou akci koordinuje.

Výstava se koná během Týdne důstojné práce, který probíhá od soboty do soboty v týdnu, kdy se slaví Světový den důstojné práce. Ten připadá vždy na 7. října. Seznam míst a více informací o happeningu najdete na www.vystavanastromech.cz.

Pokud byste chtěli vyzkoušet kávu přímo od pěstitelů z výstavních fotografií, najdete ji ve směsi Fair Café od nevládní neziskové organizace NaZemi.

 

(red)