Sklo propojuje tři samostatné výstavy v meziříčských galeriích

Sklo propojuje tři samostatné výstavy v meziříčských galeriích

Poslední zimní měsíce patří v meziříčských galeriích sídlících v areálu zámku Žerotínů výstavám prezentujícím design skla. V polovině ledna zahájilo Muzejní a galerijní centru výstavu Sebastiana Kitzbergera. V polovině února pak otevřou výstavy Ondřeje Strnadla a Petra Stanického Galerie Kaple a Galerie Sýpka.

Pomyslným návratem do Valašského Meziříčí a zároveň zastávkou mezi Spojenými státy Americkými a Itálií je autorská výstava mladého umělce Sebastiana Kitzbergera. Výstavu v přízemí Muzejního a galerijního centra nazval Skin. Poté co absolvoval uměleckoprůmyslovou školu sklářskou ve Valašském Meziříčí studoval na pražské UMPRUM, pod vedením Ronyho Plesla v Ateliéru skla. Rukopis Sebastiana Kitzbergera je specifický. Do jeho práce se promítají klasické dekorační techniky doplněné moderním tvaroslovím a barevností. Dekorativní broušení je dokonale řemeslně zvládnuté. Preciznost a neobvyklost Sebastianovy práce mu získala několik významným ocenění. Jeho výstava bude k vidění do 3. března 2019.

Další dvě sklářské výstavy se otevřou na společné vernisáži ve středu 13. února v Galerii Kaple. V prostorách Galerie Kaple se představí Ondřej Strnadel, rodák z Valašského Meziříčí. Ondřej Strnadel si se sklem rozumí a ono rozumí jemu. Své objekty, především vycházející z geometrických tvarů kruhu nebo oválu, oživuje rafinovanými deformacemi. Sklo v pevném stavu si díky nim stále uchovává magický půvab své žhavé tekuté duše. Pozorovatel má pocit, že když se otočí, objekt může změnit svou podobu. Tento klid neklidu, jenž je syntézou autorova rukodělného umu a umělecké představivosti, dodává Strnadelovým dílům na osobitosti a zajímavosti.

Do Galerie Sýpka se navrátí Petr Stanický společně se studenty Ateliéru Design skla UTB ve Zlíně. Ateliér Desgn skla pod jeho vedením je nejmladším sklářským ateliérem v České republice a na Slovensku. Neklade důraz na české sklářské řemeslné postupy, ale naopak se snaží etablovat svébytný neokonceptuální názor, který je stěžejním bodem celé práce. Výstavy v obou galeriích budou k vidění do 5. dubna 2019.

Více informací o jednotlivých výstavách naleznete na stránkách www.magc.cz a www.kzvalmez.cz. Výstavy jsou přístupné ve všední den kromě pondělí od 9:00 do 17:00 hodin a o víkendu od 13:00 do 17:00 hodin.

(smo#2019)