S Holečkem v M-klubu až na vrcholky hor

Na štíty velehor se vypraví návštěvníci programu ve valašskomeziříčském M-klubu společně s Markem Holečkem. Známý dobrodruh bude ve čtvrtek 3. června od 19.00 hodin vyprávět o svých lezeckých výpravách na několika kontinentech.

Holeček se narodil v roce 1975 a od svých dvaadvaceti let je členem horolezecké reprezentace České republiky. Uskutečnil řadu prvovýstupů, které Český horolezecký svaz již šestkrát ocenil jako výstup roku. Informace o jeho výpravách pravidelně publikuje také prestižní horolezecká ročenka American Alpine Journal. 

„Mára Holeček patří bez nadsázky vůbec k nejlepším horolezcům, které kdy Česká republika měla. Má rád originalitu, proto i jeho výstupy na vrchol obvykle nevedou po známých cestách. Holeček má rád pocit neurčitosti, pocit, kdy člověk přesně neví, co jej čeká,“ sdělila produkční M-klubu Magda Siekliková.

Holeček zlezl kde co v Evropě, Asii i jižní Americe. Přesto nachází neustále motivaci k tomu, aby se, i přes strádání, která lezení přináší, vracel do výšek znovu. „Je to jakási vnitřní nutnost, která nejde nijak rozumově vysvětlit. Asi za to může směsice silných zážitků, podtržených uznáním přátel po návratu. On totiž člověk velmi rychle zapomene, že bylo ouvej a že mu ještě před chvílí omrzaly nohy. To, že znovu a znovu kvůli omrzající kúře přicházím o nehty, beru s lehkým humorem. Všichni moji přátelé mají stejně staré nehty na nohou, jako jsou oni sami, zato já mám každý rok nové. Jako miminko!“ říká s nadsázkou Mára Holeček. Lukáš Martinek (lum)