Rožnovský sochař Ondřej Filípek vystavuje v Galerii Sýpka

Rožnovský sochař Ondřej Filípek vystavuje v Galerii Sýpka

Meziříčská Galerie Sýpka představí v půli listopadu dalšího zástupce mladé generace umělců. Své sochařské umění zde uvede Ondřej Filípek, rodák z nedalekého Rožnova pod Radhoštěm. Vernisáž se uskuteční ve středu 13. listopadu v 18 hodin. Kurátorem výstavy je Leszek Wojaczek. Výstava bude k vidění do 3. ledna 2020.

Ondřej Filípek (*1993) prošel postupně na Akademii výtvarných umění v Praze sochařskými ateliéry Jaroslava Róny a později Lukáše Rittsteina a v roce 2018 absolvoval školu figurálního sochařství a medaile Vojtěcha Míči. Vystavoval na skupinových výstavách Against Nature ve Veletržním paláci a Možnosti dialogu #1 v Salmovském paláci.

Jeho tvorba je založena především na intuici, podle které řeší samotný tvar. Ve většině prací se objevuje organicko-industriální tvarosloví. Organický tvar založený na struktuře materiálu a spojení s technickými fragmenty. Svou tvorbu nezakládá na myšlence ani přehnané popisnosti nějakého příběhu. Chce, aby sochy byly ovlivňovány pouze jeho podvědomým cítěním vize, která je pro něj stejně důležitá, tak jako pro někoho jasná myšlenka. 

V centru práce Ondřeje Filípka se v současné době objevuje lidská figura, která stojí na ruinách naší současnosti, a kterou se pomocí jejích, již dávno pohřbených reliktů snaží obnovit. To se děje v místech dotyku, kde se socha jako figura, svislý útvar připomínající lidské tělo, setkává s podložkou. Filípek se snaží skrze figurální sochu a její situaci v rámci její širší instalace demonstrovat radikální zapojení člověka do stavu věcí, do něhož je situován. Konstrukční princip jeho instalací pak připomíná snahu zorientovat se ve světě, který ztratil pevné body, na kterých lze ulpívat. V tomto procesu se vyjevuje autorova strategie oživování technických materiálů v rámci jejich využití v organických tvarech připomínajících lidské tělo, které bylo vpraveno do průmyslového rámce. Pod tíhou technické zkázy lidské přirozenosti Filípek znovu začíná stavět vertikály, rekonstruovat přirozené lidské vědomí ztracené v síti postindustriálního myšlení v současném světě.

Výstavu Ondřeje Filípka v meziříčské Galerii Sýpka bude možné zhlédnout do 3. ledna. Ve všední dny je otevřeno mimo pondělí od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin. Více informací naleznete na stránkách www.kzvalmez.cz.

(smo#2019)