Permakultura ve stavebnictví s Ondřejem Netíkem

Permakultura ve stavebnictví s Ondřejem Netíkem

Kulturní zařízení připravuje v rámci své platformy Kázetko živě další online besedu. Tentokrát přijal pozvání do Valašského Meziříčí Ondřej Netík stavitel přírodních domů, slámař a hlínař, lektor, permakulturista a autor několika publikací. Premiéra besedy se uskuteční v pondělí 3. května 2021 v 19 hodin na YouTube kanálu Kulturního zařízení. Beseda je ke shlédnutí zdarma.

Ondřej Netík je významnou osobností v přírodním stavitelství. Již několik let provází stavebníky na jejich cestě za vysněným domovem. Za sebou má více jak třicet přírodních domů, z nichž jeden je jeho vlastní. V online besedě ze studia Kázetka živě bude vyprávět o skloubení permakultury a stavebnictví a pokusí se nahlédnout na obydlí člověka novým, pro tuto dobu neotřelým, možná až bláznivým pohledem.

Permakultura je pojem, s nímž se v posledních letech můžeme setkávat čím dál víc. Jedná se o styl vytváření prostředí, ve kterém člověk žije, způsobem, který je trvale udržitelný a stále se obnovující. Koncept permakultury vznikal v 70. letech 20. století a jeho základní principy zůstávají stejné po celém světě.

„Permakultura hledá optimum. To nejlepší totiž nebývá to nejlepší. A ve stavebnictví to platí dojnásobně,“ říká Ondřej Netík. Rodinný dům podlehl mnoha vlivům. Zvyklostem bohatnoucí konzumní společnosti, pohodlnosti, stavební reklamě, časopisům o bydlení ukazující ty nejdražší a nejluxusnější bydlení. A celou tu dobu se nikdo neptal, co by měl dům skutečně splňovat. Co je jeho úkolem. „Je to jako bychom si během několika generací zvykli používat místo osobního automobilu, autobus. Je tam dost prostoru a soukromí pro každého. Uskladníte tam plno věcí. Nacpete tam záchod i sprchu a nebudete tak muset ven. A pak se pomalu začaly ozývat hlasy – ale je to moc drahé. A tak by se vynalezly nové úspornější autobusy s dokonalou elektronikou fungující o něco ekologičtěji. Ale problém není v materiálech a motoru.... ale v tom že je to autobus!“ doplňuje Netík.

Jeho pohled na toto téma si můžete pustit v další online besedě Kulturního zařízení z cyklu, jež se zaměřuje na návrat k přírodě a k tradicím.

Besedu si můžete naladit na YouTube kanálu Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí, kde bude zdarma ke shlédnutí i po tomto datu. Připravované online programy naleznete na stránkách www.kzvalmez.cz.

(smo#2021)