Pavol Hammel přijede jen s kytarou a harmonikou jako v 70. letech

Pavol Hammel přijede jen s kytarou a harmonikou jako v 70. letech

Folk-blues-beat festival Valašský špalíček je tady. Už tento čtvrtek 20. června se areál zámku Žerotínů navrátí do zlatých šedesátých a krásných sedmdesátých let stylovou dramaturgií 37. ročníku. Festival potrvá tři dny, do pozdních hodin soboty 22. června. V předprodeji pořídíte nejvýhodnější třídenní a jednodenní vstupenky.

O hlavních programech festivalu Valašský špalíček bylo napsáno již mnoho. Z organizačních věcí bych zmínil, že hlediště při úvodních koncertech Marie Rottrové a přátel, ve čtvrtek 20. června od 18. hodiny, bude z větší části opatřeno lavičkami a elevacemi k sezení. Návštěvníci se tak nemusí bát, že celou dobu koncertů prostojí. V areálu bude dostatek stánků, jež nabídnou nápoje a pivo k uhašení žízně a také něco k zakousnutí. Festivalová pokladna zaujme místo směrem od náměstí k zámku Žerotínů. Doporučujeme však zakoupení vstupenek předem, a to jak osobně v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí, tak i online na stránkách www.kzvalmez.cz. Návštěvníci se tak vyhnout delšímu stání v případných frontách na koncerty.

Zpět ale k letošnímu program. Jednou z velkých zajímavostí je návrat slovenského zpěváka Pavola Hammela. Ten bývá na Valašském špalíčku častým hostem. „Přiznám se, že mám tento festival rád. Jednak kvůli názvu (dodnes nevím, co ve slovenštině znamená špalíček, ani to ale nepotřebuji vědět), a hlavně jsou tam skvělí lidé, kteří to organizují. Dramaturgie mi vyhovuje, prostory pro koncerty jsou taky dobré a vládne tam celková pohoda,“ říká Pavol Hammel.

Návštěvníci jej zde mohli vidět v několika různých polohách a projektech. Dalo by se říct, že nikdy jeho program nebyl stejný. Tentokrát se vrací už po roce. Důvodem není recyklace starších nápadů dramaturga festivalového programu Karla Prokeše, nýbrž prostý fakt, že slovenský zpěvák nyní přijíždí uvést do prodeje nové album Cirkus Leto. „Album je záznamem jeho loňského účinkování na meziříčské přehlídce s československým Unplugged Bandem. A protože se jednalo o poněkud neobvyklý projekt, bude i připravovaný křest alba doprovázet trochu nezvyklý koncert. Pavol Hammel s kytarou a harmonikou připomene své vystoupení na 2. folk & country festivalu, jenž se konal v prosinci 1970 v sále pražské Lucerny, odkud si v té době už známý bigbíťák odvezl do Bratislavy cenu za sólový výkon,“ přibližuje Hammelovo vystoupení Karel Prokeš, zakladatel festivalu.

 „Pavol Hammel je konzistentní osobnost a zároveň požehnání pro dramaturga i pořadatele,“ pochvaluje si organizátor Valašského špalíčku Karel Prokeš. „Nikomu nepodobný v projevu a s výborným repertoárem nabízí spoustu možností, jichž jsem, nevím kolikrát už, využil. Může hrát sám, s jedním či dvěma spoluhráči, s různými sestavami elektrických kapel i symfonickým orchestrem. Poradí si s komorním prostorem malého klubu, s přehledem zvládá komunikaci s diváky ve velkém sále. A podle okolností dokáže vždy nabídnout odpovídající repertoár, aniž by si jakkoli rozostřil image.“

Vynikající koncerty odehráli Pavol Hammel a Marián Varga ve Valašském Meziříčí také v červnu 2016. Tehdy se na pódiu vystřídaly skupiny Prúdy a Collegium Musicum, došlo i na společný Vargův a Hammelův projekt Zelená pošta. Nic podobného se už bohužel nikdy opakovat nebude, protože v srpnu 2017 zemřel Marián Varga a o necelý rok později Fedor Frešo.

V červnu 2018 odehrál Pavol Hammel s CS Unplugged Bandem na Valašském špalíčku více než osmdesátiminutový koncert, ale pro vydání na kompaktním disku záznam poněkud zkrátil (vyřadil skladby Mladosť, Cez plece, Dnes už viem, Balada o smutnom Jánovi a Čas malín). Pavol Hammel zpíval písně složené v rozmezí pěti desetiletí, nejstarší z nich byla Balada o smutnom Jánovi. Skladba Šesť starcov měla vyjít roku 1969 na zakázané Hammelově desce Pokoj vám, pak byla v roce 1971 natočena pro malou desku. Ve stejném roce vyšla na singlu Medulienka. Ze společné desky Hammela a Vargy Zelená pošta (1972) pochází Smutná ranná električka.

Píseň Nemám lásku v malíčku je z Hammelova a Vargova muzikálu Cyrano z predmestia (1978), Podnájom vyšel na albu Stretnutie s tichom (1978), skladby Poď a Keď pavúk svoje siete dotká byly zařazeny na dlouhohrající desku Faust a margaréty (1980), Cirkus Leto na Čas malín (1981). Margaret Steiffová je z LP desky Divadielka v tráve (1984), Stále dokola z výběru Spievam si pieseň (1994). Kamalásky a Staré kone, nahé jazdkyne pocházejí z alba 1999, písničky Beriem si ťa, Keď prší a Za všetkým len ty byly původně nahrány na CD Nočná galéria (2011). Ty písně vznikaly za různých okolností a Hammel je hrával v rozdílných sestavách. Všechny však úspěšně prošly testem času a na novém albu Cirkus Leto je v provedení CS Unplugged Bandu najdeme v nových, nápaditých a citlivých úpravách.

V předprodeji jsou jednodenní, třídenní i zvýhodněné skupinové vstupenky na všechny tři dny. Více a online prodej vstupenek na www.kzvalmez.cz nebo valasskyspalicek.kzvalmez.cz. Festivalové pokladny budou otevřeny vždy hodinu před začátkem prvního programu.

 

(smo#2019)