Markéta Irglová představí nové piano PETROF

Markéta Irglová představí nové piano PETROF

Markéta Irglová nehraje v Česku často. Ne, že by nechtěla, naopak, české publikum má moc ráda, a v rodném Valmezu o to víc. Ale osud ji zavál na Island a posledních deset let se věnovala především výchově svých tří dětí. Že na ni svět nezapomněl potvrdila v posledních dvou letech vyprodaná turné v prestižních sálech ve Spojených státech, které absolvovala spolu s Glenem Hansardem ve znovuobnovené sestavě Swell Season. Recenzenti nešetřili chválou a posluchači nadšením. Na obzoru se tak po patnácti letech možná rýsuje nové společné album nezapomenutelné dvojice z filmu Once, který je označován za muzikál celé jedné generace”. Pro ty později narozené - z něj pochází i slavná oscarová píseň Falling Slowly.

Markéta ale hudebně nezahálela ani ve studiu. Tři sólová autorská alba, řada singlů, filmová a divadelní hudba, to vše směřující k výslednému nezaměnitelnému hudebnímu výrazu. Markétiny písně dokáží vybudit představivost, jsou naplněny emocemi, ale zároveň i vnitřním klidem. Její kompozice jsou silně imaginativní a cinematické, i proto je  opakovaně oslovována s žádostmi o spolupráci filmovými tvůrci v Česku i zahraničí.

Výrazná obrazotvornost písniček Markéty Irglové souvisí s bohatým koncertním zvukem, v němž kromě piana dominují bohaté smyčce a který posluchače unáší na svých vlnách a nechává jej se do nich ponořit. K němu Markéta postupně dospěla od jednoduchého folkového základu, který má své kořeny možná někde u Joni Mitchell a vůbec písničkářů z přelomu 60. a 70. let. Zformoval se především díky spolupráci s řadou hudebníků z oblasti klasické hudby, v posledních letech především s Jihočeskou filharmonií a jejím smyčcovým kvintetem. S ním se zřídka, ale pravidelně potkává na českých pódiích. O tom se mohli diváci ve Valašském Meziříčí naposledy přesvědčit v létě 2022 během koncertu v tamním kině.

Na vystoupení ve velkém sále Kázetka se Markéta Irglová tentokrát představí v komorní podobě. V hlavní roli tohoto speciálního recitálu bude kromě Markétiných písní i zcela nové piano Petrof P 284 Mistral, které město pořídilo za účelem zvýšení kvality zvuku nejen u koncertů vážné hudby a které tak bude představeno veřejnosti.

Začátek představení v neděli 10. března je v 18 hodin. Vstupenky jsou k dostání v klasickém předprodeji v Turistickém informačním centru a online na stránkách Kázetka Valmez www.kzvalmez.cz.