Malé jevištní formy znají své vítěze

Divadelní festival Setkání divadel – Malé jevištní formy, který probíhal ve dnech 18. – 19. března, letos do Valašského Meziříčí přivábil třináct souborů. Ty si mezi sebe rozdělily nominace na festivaly do Písku a Ústí nad Orlicí, odborná porota ocenila také nejlepší herecký výkon.

Doporučení poroty na celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek si z letošního ročníku odvezlo zbrusu nové divadelní trio 3V Team a také loňský obhájce prvenství, soubor LÁHOR/Soundsystem. Mezi mladými divadly se podle pětičlenné odborné poroty nejlépe vedlo Komorní scéně 21 a souboru Na Značky z kopřivnického Údivadla. Oba soubory dostaly doporučení na celostátní přehlídku studentských divadelních souborů v Ústí nad Orlicí. Skleněnou sošku za nejlepší herecký výkon si odnesla Lucie Bučková

„Celkový dojem z festivalu? Výborný! Soubory svými inscenacemi dokázaly zaujmout. A nejen to, zaujímaly i nadšením pro věc. Radost z pobytu na scéně se přenášela do publika, které vystupujícím kolikrát až nekriticky fandilo a povzbuzovalo je," zhodnotil průběh akce porotce Vítězslav Větrovec, který festival navštívil poprvé.

Letos po dlouhých letech pořadatelé z Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí museli několik přihlášek z kapacitních důvodů odmítnout. Mimořádný zájem o akci zaznamenali také ze strany diváků. „Jsem překvapený, že jsem na festivalu potkal tolik mladých lidí. Soudě podle toho se o budoucnost festivalu nikdo nemusí bát," prorokoval Jakub Číhal z Bílého divadla Ostrava, které Malé jevištní formy na nádvoří zámku v pátek otevíralo. Lukáš Martinek (lum)