M-klubem bude znít klasika

Lahůdku pro milovníky hudby starých mistrů si připravil valašskomeziříčský M-klub společně s Valašskou kytarovou školou. Během večera se představí sedm muzikantů, kteří na svých nástrojích zahrají klasické kusy. Zazpívá také Sextet+ z Nového Jičína pod vedením Karla Dostála. Koncert proběhne ve čtvrtek 4. března od 19.00 hodin.

Největší zastoupení bude mít španělská kytara. S tou se prezentují čtyři muzikanti. Martin Přidal se věnuje hře na klasickou kytaru více než dva roky. Začínal s „elektrikou“, a to o dva roky dříve. Je znám účinkováním v metalové kapele Ligthbringer. „Na bubny tam hraje také můj bratr. V poslední době nás čím dál více začíná zajímat i jazz,“ přiznává Přidal, který by rád byl v budoucnosti členem známé kapely. „Klasika je ale podle mého názoru rozhodně bezkonkurenčně nejlepší průpravou pro zvládnutí nástroje,“ dodává. V jeho podání zazní John Dowland - The Right Honourable Robert, Earl of Essex, his Galliard a druhá skladba bude Nicollo Paganini - Caprice 24.

Jako dobrou průpravu bere klasiku také Jaroslav Londa, který rovněž začínal s elektrickou kytarou. „Rockové hudbě se z malé části věnuji i dnes. Klasiku samotnou hraji jen výjimečně právě na takovýchto akcích. Jinak působím v kapele Extravaganza, kde společně tvoříme vlastní hudbu a v kytarovém duu Longer Effect,“ říká Londa.

Druhým do party ve zmiňované kapele Longer Effect je Jan Gerža, který na koncertu rovněž na „španělku“ zahraje. „Tento nástroj mi tak nějak začal přirůstat k srdci ve 12 letech, kdy se u mě projevily první známky zájmu o něj. Postupem času jsem vystřídal klarinet za kytaru. Kytara mi byla bližší a přišla mi i mnohem využitelnější v širším spektru hudebních žánrů, a tak jsem u ní už zůstal,“ svěřil se Gerža. Společně s Londou nejspíše zahrají Invencion A Dos Voces (J.S.Bach) a Mr.Tang (Rodrigo y Gabriela).

Posledním, kdo bude držet toho večera španělskou kytaru v ruce, bude Martin Dorazil. Zajímavostí je, že vlastně neví, jak se ke kytaře dostal. „Prostě mě to jednoho dne napadlo,“ říká. Od toho dne už uplynulo jedenáct let. „Věnuji se také hudbě rockové, ovšem sám si nejsem jistý tím, co je pro mě prioritou. Jednou je to hudba klasická, jednou rocková,“ dodal Dorazil s tím, že účinkuje také v kapele Pound Street. Během večera zahraje část Chaconne od J. S. Bacha a Asturias od Isaaca Albenize.

Nebudou to jen klasické kytary, které toho večera budou znít. Na klavír zahraje Tereza Marková. Klavíru se věnuje už sedm let a má za sebou zkušenost s hraním po kavárnách a čajovnách. Mezi její oblíbené skladatele patří například Sergej Rachmaninov. „V mém podání zazní jen jedna skladba od J. Hellera, etude č. 15, která je svým nábojem podobná právě známému preludiu cis moll od Rachmaninova,“ uvedla Marková.

„V současné době hraji ve swingové kapele v Brně,“ představuje se Marek Toul, který hraje na šestistrunnou bezpražcovou baskytaru. „Klasickou hudbu považuji za nástroj k perfektnímu naučení hry na nástroj. V budoucnosti bych se ale přesto chtěl věnovat jiným žánrům,“ vyjádřil svůj vztah ke klasice mladý baskytarista, který zahraje skladbu Adagio und Rondo od Domenica Dragonettiho v kombinaci skladby Franze Simandela Drite Waltz.

Ryze středověký nástroj představuje loutna. Na tu své umění předvede Richard Závada. „Budu hrát na desetisborovou renesanční loutnu postavenou panem Jiřím Čepelákem podle nástroje loutnaře Wendelina Tieffenbruckera (Venere) z roku 1582. Sbor označuje jednoduchou nebo zdvojenou strunu, a protože u renesančních louten bývala nejtenčí struna samostatně, pojmenováním desetisborová se rozumí, že je osazena celkově 19 strunami. Zdvojování strun se používalo pro větší barvitost a plnost zvuku. Obecně se tato loutna označuje jako renesanční, avšak je to spíše kvůli ladění a technice hry, neboť se tento typ užíval od konce 16. hluboce do 17. století souběžně s barokními loutnami,“ provedl malý historický diskurs Závada, který se skupinou středověké a renesanční hudby Bakchus procestoval významnou část Evropy. Pro koncert zvolil malý průřez skladeb pro renesanční loutnu a vihuelu z 16. a první poloviny 17. století. Zazní mistři Alonso Mudarra, Nicolas Vallet, Giovanni Girolamo Kapsberger a další.

Koncert kromě klasických instrumentálek doplní také zpěv v podání novojičínského chlapeckého sboru Sextet+ pod vedením Karla Dostála. Lukáš Martinek (lum)