Listopad ve znamení třicátého výročí od Sametové revoluce

Listopad ve znamení třicátého výročí od Sametové revoluce

Muzejní a galerijní centrum se přidává k dalším organizacím ve Valašském Meziříčí a k výročí 30. let od Sametové revoluce připravuje několik programů. Ve středu 30. října zahájí fotografickou výstavu S chtíčem po svobodě, v úterý 5. listopadu besedu s Michaelem Kocábem a 19. listopadu besedu s Janem Krylem.

V přízemí Muzejního a galerijního centra bude k vidění vzpomínková výstava k třicetiletému výročí sametové revoluce. Fotografie Pavla Hrocha mapují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v jinou budoucnost.

Na výstavu, v úterý 5. listopadu, naváže beseda nazvaná Z utajených zákoutí sametové revoluce s Michaelem Kocábem, jež Muzejní a galerijní centrum připravuje společně s Malou scénou za oponou. Michael Kocáb, hudebník, skladatel, zpěvák, občanský aktivista a politik bude hovořit o nově zjištěných faktech v kontextu známých skutečností. Kocáb patří k nejvýraznějším osobnostem listopadových událostí roku 1989. Kromě aktivní účasti na revolučním dění vyjednal také odsun sovětských vojsk z našeho území.

O čtrnáct dní později, v úterý 19. listopadu, se uskuteční beseda s textařem, básníkem a zpěvákem Janem Krylem. Jan Kryl je nejmladší ze tří sourozenců a bratr písničkáře Karla Kryla, „krále protestsongů“, který se stal jedním ze symbolů odporu vůči totalitnímu režimu. Více informací naleznete na stránkách www.magc.cz.

(smo#2019)