Jedinečná dernisáž V protisvětle Typltových obrazů

Jedinečná dernisáž V protisvětle Typltových obrazů

Až do 8. dubna 2022 je v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí k vidění výstava českého umělce Lubomíra Typlta s názvem V protisvětle. V prostorách bývalé vězeňské kaple se tyčí devět obrazů, které jsou jakýmsi průřezem umělcovy tvorby. Dernisáže v úterý 5. dubna se kromě autora zúčastní také kurátor Petr Vaňous. Následně se program přesune do M-klubu, kde se uskuteční DJ set Ondřeje Sifona Anděry z kapely WWW, jejíž součástí je právě také Lubomír Typlt. Akce je zdarma.

Výstava nesoucí název V protisvětle přináší jedinečnou příležitost shlédnout tvorbu Lubomíra Typlta v širším kontextu a poprvé na Valašsku. Devět obrazů pod kurátorským vedením Petra Vaňouse je jakýmsi průřezem jeho nezaměnitelného projevu v malbě. Jeho obrazy oplývá neobvyklá škála barevnosti v kombinaci s gestickou malířskou živostí, spontánností a formální syrovostí. Zároveň experimentuje s barevnými vrstvami, redukuje barvy a používá kresebnou zkratku. Svou tvorbou provokuje, irituje a probouzí v divákovi interakci a emoce. Výjevy a scenérie především poukazují na násilnost a necitlivost jenž se skrývá v lidech. Podporuje osobitý mýtus o lidském jedinci a maluje věci, které nejsou lehce stravitelné. 

Lubomír Typlt je také součástí české alternativní stálice W W W. Jedná se o jednu z prvních českých rapových skupin, které se nyní spíše řadí k experimentálně-elektronickému pojetí. Lubomír Typlt pro ni píše texty, které jsou občas matoucí a těžko uchopitelné. Básnické metafory provokují posluchače tak, aby se zamyslel a namáhal svou představivost, stejně jako u svých obrazů, které musíte důkladně přečíst. Koncert top výběru Ondřeje Sifona Anděry and W W W od 19:00 v M-klubu, tak nabídne pohled na další stránku umělcova multi talentu. Bude se jednat o menší neúplnou formu koncertu WWW a průřez autorovou hudební sólovou tvorbou. Vstup na akci je zdarma.