Jarní jazz & bluesové dny stále splácí svůj dluh

Jarní jazz & bluesové dny stále splácí svůj dluh

I když se roční období přesouvá do podzimu, tak na Malé scéně za oponou stále splácí dluhy cyklus Jarní jazz & bluesové dny. V rámci předplatného se tak v září uskuteční koncerty polské kapely Cheap Tobacco, francouzské party Nico Chona & The Freshtones a kvartetu americké zpěvačky Aimée Allen. Dozvuky cyklu budou patřit vystoupením Karla Plíhala a tria Matta Longa z Velké Británie.

Jarní jazz & bluesové dny se z důvodu omezení kulturních akcí nemohly uskutečnit v plánovaných jarních měsících. Dramaturg Karel Prokeš ale nehodil flintu do žita a po loňské zkušenosti splácí milovníkům těchto žánrů dluhy na přelomu léta a podzimu. Těsně před tím, než se rozjede podzimní část cyklu v říjnu.

Z již odehraných koncertů si můžeme připomenout vystoupení tria německé zpěvačky Simone Reifegerste se saxofonistou Joe Kučerou či italského dua Max & Veronica. Nizozemský saxofonista Cyrille Oswald zahraje na malé scéně na konci srpna, v době vydání tohoto čísla Obelisku.

V září cyklus nepolevuje a hned v úvodu měsíce tasí polskou pecku, kapelu Cheap Tobacco se zpěvačkou Natalií Kwiatkowskou. Tu si mohou návštěvníci pamatovat z Valašského špalíčku, kde, cca tři ročníky zpátky, vystoupila v akustickém duu na velkém sále v rámci prvního ročníku Antologie polského blues. Natalia patří mezi nejlepší zpěvačky tamní bluesové scény. To potvrzuje také několik prvenství v prestižních hudebních cenách za nejlepší ženský bluesový hlas v Polsku. Doposud vydali s kapelou Cheap Tobacco tři studiová alba a byli nominováni na nejdůležitější hudební cenu v Polsku – Fryderyka. Na kontě mají také patnáct cen Grand Prix a Audience Awards. Na Malé scéně se svým blues rockem rozjedou v neděli 5. září.

Zpomalovat se nebude ani o týden později, kdy v pondělí 13. září přijede francouzská bluesrocková kapela The Freshtones okolo mladého multiinstrumentalisty Nico Chona. Čtyři muzikanti z Lyonu nabídnou autentický blues, rock a folk inspirovaný koncem 60. a počátkem 70. let minulého století. Působivé melodie a silné riffy připomenou kapely a umělce typu Cream, Crosby, Stills, Nash & Young, Muddy Waters nebo ZZ Top.

Cyklus, na nějž se vztahují zakoupené permanentky, uzavře navrátivší se americká zpěvačka Aimée Allen. Allen žije a působí v New Yorku a na Malé scéně se představila již před dvěma lety. Její současný repertoár tvoří výběr jazzových standardů z velkého amerického zpěvníku, vzdává i poctu brazilské bossa nově a obsahuje též francouzsky zpívané lyrické písně. Její vokální projev je vždy upřímný a zvuk souboru autentický, ve vyzrálém zpěvaččině hlase je slyšet jak oduševnělost a životní zkušenost, tak ženská smyslnost. V kvartetu s Walterem Fischbacherem, Petrem Dvorským a Ulfem Strickerem zahraje v neděli 19. září 2020.

Zmiňované koncerty začínají vždy v 19.30 hodin a konají se ve velkém sále, tak aby bylo možno dostát všem platným doporučením a pravidlům Ministerstva zdravotnictví. Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou k dostání v klasických předprodejích v Turistickém informačním centru a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2021)