Jarní jazz & bluesové dny nabídnou silné nejen bluesové zážitky

Jarní jazz & bluesové dny nabídnou silné nejen bluesové zážitky

Malá scéna za oponou ve Valašském Meziříčí připravila další ročník Jarních jazz & bluesových dnů, cyklu koncertů, které letos nabídnou sedm večerů plných barvitých tónů nejrůznějších směrů žánru jazz a blues. Držitelé abonentky předplatného navíc zaplatí za každý koncert pouhou stokorunu. Cyklus začíná 13. března 2022. 

Malá scéna v meziříčském Kázetku dokázala naservírovat porci jazzu a blues také v covidových ročnících, kdy avizované cykly Jarních jazz & bluesových dnů přesunula na letní mesíce s dodatkem Splátka dluhu. Koncerty se tak mimo jiné uskutečnily na Letní scéně M-klubu v prostorách I. nádvoří zámku Žerotínů. Nyní se ale vrací zpět na původní jarní termíny a letos v předplatném nabídne celkem 7 koncertů.

Tím prvním bude premiérové vystoupení dvojice muzikantů z irského Wexfordu. Tato dokonale sehraná muzikantská dvojčata Brandon a Ashley tvoří duo The Ocelots, které vystoupí v neděli 13. března. Začínali buskingem, tedy hraním na ulici za drobné do futrálu, podobně jako "oskarový" umělec Glen Hansard, nejprve doma v Irsku a posléze v celé Evropě. Brzy byli tak dobří, že si jich tu a tam někdo s důležitými kontakty všiml a postupem času se etablovali také na regulérních pódiích, v klubech a na festivalech. Skládají a zpívají nádherné písničky nejspíš asi zařaditelné do irského folku s melancholickými texty, které prezentují s vytříbeným vkusem, velkým šarmem a vtipem. 

Březen ještě nabídne blues rockového kytaristu Jeffa McErlaina s kapelou. Tento Brooklynský mág trvale spolupracuje s Robbem Fordem. Je skladatelem, producentem i pedagogem a jeho styl vychází z kořenů hudby Jeffa Becka, Erica Claptona či Eddieho Van Halena. Jeho hlavním hudebním projektem je instrumentální trio, které pravidelně vystupuje v New Yorku. Se skvěle obsazenou kapelou jej uslyšíte v neděli 27. března.

Dubnová nabídka Jarních jazz & bluesových dnů nabídne hudební tornádo ze Spojeného královstí, tedy Bex Marshall s kapelou. Nositelka ocenění “British Blues Awards” Bex Marshall vyniká jedinečným stylem své kytarové hry, ve kterém spojuje klouzavou slide techniku, blues rock, ragtime a roots music. Její hlas je kombinací vokálu staré utrápené černošky a soulového feelingu rockové hvězdy. Její písně, označovány jako nadčasové s občasnými doteky geniality, uslyšíte v neděli 10. dubna.

Z jiného soudku bude koncert americké party HER, jež překlenuje propast mezi rokenrollem a elektro-heavy-popem. Tam, kde mnozí další selhali, HER rychle posunuli svou hudební věrohodnost směrem k naprosté dokonalosti. Trochu současného, šťavnatého a řízného amerického rocku si užijete v úterý 26. dubna.

Sedmero koncertů uzavře květnová hudební dávka. Navrátivší bluesman a americana hudebník Mike Ross vás ve sváteční neděli 1. května omámí svým emotivním hlasem a opojnou virtuózní hrou na kytaru v zády se skvělými českými hudebníky. Další sváteční den, tedy 8. května zde zahraje Brit Matt Woosey, vycházející hvězda roots music s úžasným feelingem a v doprovodu české kapely The Bladdestones. Závěr Jarních jazz & bluesových dnů pak bude patřit kvartetu Stevena Santora z Massachusetts, jež předvede svou schopnost splynout s jazzem a populární hudbou.

Abonenty na koncertní cyklus Jarní jazz & bluesové dny 2022 jsou k dostání v kalsických předprodejích. Osobně v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kázetka www.kzvalmez.cz. Cyklus podporuje Ministerstvo kultury ČR.