Festivalovou sezónu ve Valmezu zahájí Máj a les

Festivalovou sezónu ve Valmezu zahájí Máj a les

První letošní festivalovou vlaštovkou ve Valašském Meziříčí bude tradiční Majáles. Organizátoři mírně poupravili název na Máj a les, ale návštěvníci se mohou opět těšit na pestrou nabídku z alternativní hudební scény. Hvězdou budou brněnští Poletím? Máj a les se v areálu zámku Žerotínů uskuteční v sobotu 4. května.

Tradiční Majáles v novém kabátě. Tak by se dal charakterizovat meziříčský festival, který ve Valašském Meziříčí oslavuje studentský život. Chybět nebude venkovní ani klubová scéna a rozhodně je třeba se připravit na pořádnou dávku elektra. Chybět nebude opékání buřtů, klidová zóna a spousta kvalitní muziky.

O tom také svědčí první potvrzení interpreti. Hlavního hudebního vystoupení se ujme oblíbená brněnská parta Poletíme?, jež se u místního publika těší velké oblibě. Jejich koncerty se vyznačují netradičním nástrojovým obsazením, svižnou rytmikou, vtipnými poetickými texty a roztančeným publikem. Žánrově je tato skupina dobře vypadajících mužů přiřazována do škatulky banjo punk s turbošansónem. Na venkovní scéně se tak můžeme opět těšit na jemné, přesto vulgární, přízemní, leč nad věcí, smutné, přeci veselé, sladké, a přesto hořké písně.

A na koho se těšit dále? Z matičky Prahy dorazí snad nejvýstřednější a nej sebestřednější alternativci Lazer Viking a rovnou s novou deskou. Ti se samo označují jako: „Pomník rock’n’rollovýmu neumětelství, přehnaný glamový pompézností a absolutnímu kýči současnýho punku, kterej má tu drzost se ještě brát vážně.“ Nouze o pořádnou pařbu tedy rozhodně nebude!

Poprvé se do Valmezu podívá také skupina Cold Cold Nights poskládaná kolem Jakuba Jiráska, jenž dříve vystupoval pod pseudonymem J a je považován za jednoho z prvních známých hudebníků pražské kytarové scény. Tato čtyřčlenná skupina, z níž každý hraje na několik nástrojů, vypráví příběhy osamělých mileniálů potýkajících se s tradičními koncepty genderových rolí, národní příslušností a se vztahy na dálku. Nade vše ale vyzdvihují hodnoty přátelství, soudržnosti a empatie. Před dvěma lety vadali debutové album (The) Last Summer a byli nominováni na ceny Apollo a Anděl.

Domácí, nebo spíš brněnskou, rapovou scénu pak zastoupí Indigo, vítěz Art of Hunt v duu s Persilem.P a hudební projekt Pablo’s, který spojuje rap s živou energickou show.

Vstupenky na Máj a Les 2019 jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí nebo online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2019)