Blíží se Babí léto – svátek folkloru

Blíží se Babí léto – svátek folkloru

Začátek školního roku bude ve Valašském Meziříčí a blízkém okolí opět patřit folkloru. Ve dnech 8. – 12. září zde proběhne již 9. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Babí léto. Zpestřením letošního ročníku bude vystoupení maorského souboru z Nového Zélandu. Akce koná v rámci oslav Dnů města.

Návštěvníci akce se mohou těšit na celkem třináct souborů, jichž členové spadají do všech věkových kategorií od dětí po seniory. Kromě souboru českých se představí také Slováci, Poláci, Srbové nebo soubor původních maorských obyvatel z Nového Zélandu. „Snažíme se, aby v každém ročníku měly výrazné zastoupení soubory z ČR a SR. Dalším kritériem je příslušnost ke kultuře karpatského oblouku, neboť zde se nabízí srovnání různě se vyvíjejících kultur pramenících ze společného základu. Oblastí nejblíže sousedící je pak Balkán, odkud přijíždějí také pravidelní účastníci. A pro dosažení pestrosti pro diváka saháme obvykle k jednomu účastníku, který se z výše popsaného vymyká," vysvětlil programovou filozofii dramaturg festivalu Ctirad Bryol.

Kromě Valašského Meziříčí festival uvidí také v Kelči a Hustopečích nad Bečvou. Zatímco pro Kelč nepůjde o velkou novinku (v minulosti už zde Babí léto probíhalo), v Hustopečích měla akce na nádvoří tamního zámku premiéru v loňském ročníku. „Chceme i v letošním roce využít náklonnosti Kelče a Hustopečí a ukázat něco z programů BL v těchto lokalitách – z národopisného hlediska v přechodových oblastech mezi Valašskem a Hanou," sdělil Bryol.

Centrem dění akce však bude Valašské Meziříčí. Odlišností od minulých ročníků bude staronové místo konání hlavního festivalového dne, který připadá na sobotu 10. září. Soubory se ráno shromáždí na náměstí a v průvodu vyrazí směrem do rekonstruovaného amfiteátru v zámeckém parku. „Amfiteátr v parku u zámku Kinských v Krásně je ideálním místem pro pořádání takového festivalu. Je zde místo jak pro festivalové programy, pro stánky řemeslníků – účastníků jarmaku lidových výrobků, občerstvení pro diváky i účinkující, zábavu při lidových, ale i nutné sociální zázemí," řekl Bryol a doplnil: „Podmínkou úspěchu programů pod širým nebem je však dobré počasí. V minulých ročnících nám počasí vždy přálo, a tak doufáme, že ani letos nás nenechá sv. Petr na holičkách." Lukáš Martinek (lum)