Chaverut 2022 – progam

Chaverut 2022 – progam

Program pro rok 2022

 

 

Plakát 1 ke stažení zde

Plakát 2 ke stažení zde

 

Program 2022

 1. Neděle 20.2. v 15:30 hod.

Muzejní a galerijní centrum v Zámku Žerotínů

Slavnostní zahájení festivalu.

Vernisáž výstavy Druhý život českých svitků Tóry. Výstava potrvá do 20.3.2022.

 

 1. Neděle 20.2. v 16:00 hod.

Velký sál Zámku Žerotínů

Velvyslankyně státu Izrael v ČR Anna Azari a senátor Pavel Fischer, beseda na téma Aktuální situace na Blízkém Východě. (S)

 

 1. Pondělí 21.2. v 19:00 hod.

Kino Valmez

Romantická filmová komedie Svatební plán (2016). Přípravy na ortodoxní svatbu jsou v plném proudu, jenže ženich si to na poslední chvíli rozmyslí. Nevěsta Michal odmítne zrušit původní svatební plány. Věří, že s Boží pomocí snadno najde nového manžela, a pouští se do místy komického hledání toho pravého. 

 

 1. Čtvrtek 24.2. v 17:00 hod.

Velký sál Zámku Žerotínů

Teolog Pavel Hošek, přednáška na téma Tóra jako strom života – význam Tóry v židovské tradici. Pořádáno ve spolupráci s místní pobočkou České křesťanské akademie. (S)

 

 1. Pondělí 28.2. v 19:30 hod.

Velký sál Zámku Žerotínů

Koncert klezmerové kapely Létající rabín

Okouzlující melodie židovské východní Evropy, jedinečné písně v jazyce jidiš i jejich soudobá přebásnění, tradice a současnost – to vše se snoubí v působivé a originální muzice Létajícího rabína!

Létající rabín je pětičlenný ansámbl hrající klezmer. Východiskem jeho tvorby je tradiční zvuk a folkloristický přístup, cílem pak současná a zároveň nadčasová muzika. V jeho repertoáru najdete jak svatební hudbu východoevropských Židů taneční i poslechovou, tak staré a nové písně v jidiš i v jiných jazycích, vždy se spoustou nečekaných vlivů a inspirací. Přední česká klezmerová kapela sebevědomě rozvíjí židovskou hudební tradici v našich končinách 21. století.

Létající rabín (založen v roce 2001) má na svém kontě stovky koncertů po celé České republice i řadu koncertů ve světě (Evropa, USA, Afrika).

 

 1. Středa 2.3. v 18:00 hod.

Kino Valmez

Spisovatelka Alena Mornštajnová, autorské čtení knihy Hana. Benefiční akce ve prospěch Nadace člověk člověku. (S)

 

 1. Neděle 6.3. v 16:00 hod.

M-klub v Zámku Žerotínů

Chasidský rabín Jair Jirmijahu Jerochim, přednáška na téma Chasidé a tajemství Tóry. (S)

 

 1. Čtvrtek 10.3. v 17:30 hod.

Kino Valmez, malý sál

Vedoucí regionální kanceláře ICEJ pro Valašsko Jindřich Kimler, přednáška na téma Izrael včera, dnes a zítra z pohledu Knihy knih. (S)

 

 1. Neděle 20.3. v 16:30 hod.

Muzejní a galerijní centrum v Zámku Žerotínů

Dernisáž výstavy Druhý život českých svitků Tóry. Průvodní slovo předseda židovského pohřebního bratrstva Chevra kadiša Chaim Kočí.

 

 1. Neděle 20.3. v 17:00 hod.

M-klub v Zámku Žerotínů

Předseda židovského pohřebního bratrstva Chevra kadiša Chaim Kočí, přednáška na téma Moše rabejnu – Mojžíš, náš učitel. (S)

 

 1. Neděle 27.3. ve 14:00 hod.

Vedoucí Muzejního a galerijního centra v Zámku Žerotínů Jan Anlauf, referent pro kulturu a památky MěÚ Val. Meziříčí Petr Zajíc, komentovaná procházka po židovských památkách a kamenech zmizelých. Sraz zájemců je u objektu Turistického informačního centra na zadním nádvoří Zámku Žerotínů.

 

 1. Neděle 3.4. v 16:00 hod.

Kino Valmez

Tryzna k projevům a důsledkům holocaustu. Hosté: rabín Menaše Kliment (ŽO Brno), přeživší holocaustu Michaela Vidláková, zástupci ŽO Olomouc a ŽO Ostrava. (S)

 

Upozornění

 • (S) – akci bude možno shlédnout také prostřednictvím online přenosu (streamu) nebo ze záznamu na stránce http://www.kzvalmez.cz/.
 • Aktuální informace o případném omezení účasti veřejnosti na jednotlivých akcích festivalu z důvodu pandemie covid-19 budou k dispozici na stránce http://www.kzvalmez.cz/.
 • Změna programu vyhrazena.