Kázetko spouští provoz kina a galerií

Kázetko spouští provoz kina a galerií

Prostory Kulturního zařízení ve Valašském Meziříčí, které v polovině března uzavřela stále aktuální epidemiologická situace, se pomalu vracejí k životu. Jako první své brány otevře v pondělí 11. května kino Valmez a o den později také Muzejní a galerijní centrum, Galerie Sýpka a Galerie Kaple. Aktuální informace naleznete na www.kzvalmez.cz.

Vyhlášený nouzový stav v zemi a následující opatření vlády proti šíření onemocnění COVID-19 zastavily činnost středisek v Kulturním zařízení téměř ze dne na den. V průběhu těchto týdnů se mohli milovníci kultury přesunout alespoň do virtuálního prostoru, kde vznikla řada skvělých platforem napříč žánry, které Kázetko podporuje a na sociálních sítích pravidelně doporučuje.

Také kino Valmez se zapojilo do celorepublikových projektů. Ihned ze startu navázalo spolupráci s Asociací provozovatelů kin v projektu Vaše kino a několikrát za týden nabízelo pestrý filmový program. Zakoupením vstupenky na online promítání navíc diváci podporovali samotné kino Valmez. „Navázali jsme spolupráci s projektem Moje kino Live, jehož nabídka se od Vašekino.cz lišila a program doplnila o zajímavé tituly. Všem, kteří kino Valmez touto cestou podpořili, děkuji,“ říká vedoucí kin Valmez Ondřej Kaláb.

Do kamenného kina Valmez se mohou diváci vrátit už v pondělí 11. května 2020. Od tohoto data vláda povolila divadelní, hudební, filmová, kulturní a další umělecká představení, výstavy, slavnosti a další, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí nepřesahující ve stejný čas 100 osob. „Zatím budeme ve všední dny promítat pouze večer. Těšit se můžete na dokument V síti a přístupnější verzi V síti: Za školou, českou komedii Chlap na střídačku, dokumentární road movie Afrikou na pionýru a v premiéře na americký akční horor Lov. O víkendech vyzkoušíme i odpolední filmy pro děti. Naplánovanou máme komedii Ježek Sonic a animáky Tlapková patrola 2: Vždy ve střehu a Frčíme. Následující týdny se poté budou odvíjet od aktuální návštěvnosti. Sál bude zpřístupněn dle vládou přesně definovaných podmínek, s tím že kapacita kina je maximálně 95 diváků,“ přibližuje současný plán Ondřej Kaláb a dodává: „Bar zatím v provozu být nemůže a platí také přísný zákaz konzumace jakéhokoliv jídla v kinosále, a to i vlastního. Návštěvníci musí mít po celou dobu ochranný prostředek dýchacích cest. Každá druhá řada a každé třetí sedadlo zůstanou volné. Z tohoto důvodu jsme upravili také prodej vstupenek. Respektujte tak prosím místenky obdržené při online prodeji nebo na pokladně kina Valmez.“

Kino bude vybaveno před sálem i před záchody dezinfekcí a pravidelně i při provozu čištěno. Je nutné, aby všichni návštěvníci dodržovali stanovená přísná hygienická pravidla, která budou uvedena při vstupu, i v prostorách budovy kina a na jejichž dodržování bude dohlížet pověřený personál. „Program kina Valmez bude zveřejňován na stránkách kina www.kinovalmez.cz a našem facebooku, vždy týden po týdnu, až do doby, kdy se stávající situace ustálí,“ dodává Ondřej Kaláb.

Vláda povolila také otevření výstav. Od 12. května 2020 tak přivítá návštěvníky, opět za mimořádných hygienických podmínek, Muzejní a galerijní centrum a Galerie Sýpka. Nouzový stav sice přerušil započaté výstavy Svět kostiček®: LEGO® a Českoslovenští letci v RAF 1940–1945, ale návštěvníci nemusí smutnit. Kurátorům Muzejního a galerijního centra se podařilo vyjednat jejich prodloužení. „Epidemie nám samozřejmě narušila výstavní plán a bylo nutné v něm udělat patřičné úpravy. Vystavující však byli velmi vstřícní a ochotně nám dovolili prodloužení termínů. Úspěšnou výstavu Svět kostiček®: LEGO® tak mohou návštěvníci shlédnout až do 13. června a výstavu Českoslovenští letci v RAF 1940–1945 do 30. května,“ říká Jan Anlauf, vedoucí Muzejního a Galerijního centra. Na největší soukromé sbírce edice Lego Technik v Česku budou platit přísná hygienická opatření dle vládních nařízení, což se bohužel týká i dětské herny, která musela být z hygienických důvodů zrušena.

Život v Magc sice z pohledu návštěvníka na chvíli usnul, ale na druhou stranu pokračovaly práce na zámku i během zavírací doby. Novou sezónu zahájí stálá expozice Zámeckého patra, která se také otevře právě v úterý 12. května. V průběhu zimních měsíců zde přibyly některé novinky. „Tou nejzajímavější je jistě zpřístupněná kaple Smrtelných úzkostí Ježíše Krista, kterou zde na zámku nechali v 18. století vybudovat Žerotínové a kterou vymaloval barokní malíř Josef Ignác Sadler. Díky své výzdobě se kaple může řadit mezi nejkrásnější památky na Valašsku, avšak vzácné fresky byly dlouho skryté pod nánosem novějších omítek. Kaple bude zpřístupněna z kůru a z oratoře, takže návštěvníci do prostoru vstoupí přímo ze zámeckých pokojů tak, jak do ní kdysi vstupovali urození majitelé zámku,“ zve na návštěvu Jan Anlauf.

Galerie Sýpka a Galerie Kaple sídlící na II. nádvoří zámku Žerotínů pokračují v plánovaném výstavním plánu. „V Galerii Sýpka právě dokončujeme instalaci výstavy mladé výtvarnice a místní rodačky Markéty Daňkové s názvem Hranice těla, která se ve svých pracích převážně zabývá figurativní malbou,“ zve galeristka Lucie Cábová. Výstava bude přístupná od 12. května do 28. srpna 2020. Galerie Kaple zpřístupní fotografickou výstavu dalšího meziříčského rodáka Michala Kalhouse, s tematickým názvem V kapli, ve středu 27. května 2020. „Pozdnější datum zahájení je zapříčiněno změnou v harmonogramu uvolnění Ministerstva zdravotnictví České republiky. To zpočátku předpokládalo uvolnění muzeí a galerií až od 25. května. S umělcem jsme tak jednali na realizaci výstavy právě v tomto termínu. Nicméně situace, jež se za pár dní změnila, nezapadá do harmonogramu pana Kalhouse a výstava tak bude k vidění dle plánovaného termínu,“ upřesňuje situaci Lucie Cábová a dodává: „Vzhledem k současné situaci a opatřením ministerstva kultury, jsou zatím výstavy realizovány bez vernisáže. A při návštěvě výstavních prostor je nutné dodržovat stanovená hygienická pravidla.“ Nenápadné, avšak svérázné fotografie Michala Kalhouse budou k vidění také do 28. srpna 2020.

V této době ale vše záleží na aktuální situaci, která může ze dne na den připravené plány změnit a činnost zařízení přehodnotit. Proto prosíme, sledujte stránky Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz, a sociální sítě jak Kázetka, tak jednotlivých středisek, kde jsou vždy uváděny aktuální změny. Děkujeme za pochopení.

 

(smo#2020)