Znamenitě swingující zpěvačka Dáša Ubrová na Malé scéně

Znamenitě swingující zpěvačka Dáša Ubrová na Malé scéně

Jarní jazz & bluesové dny splácí dluhy za koncerty zrušené kvůli pandemii koronaviru. Druhého koncertu se v úterý 8. března ujme zpěvačka Dáša Ubrová za hudebního doprovodu pánů Milana Kašuby a Vincence Kummera. V programu uvedou evergreeny nežijících autorů židovského původu. Koncert se uskuteční ve velkém sále Kulturního zařízení ve Valašském Meziříčí od 19.30.

Dagmar Ubrová se poprvé na pódiu obje­vila v roce 2009 v pořadu Jiřího Vondráka v Divadle Šansonu. S Ondrou Kramolišem a Petrem Hlouškem založila kapelu uBer!, s níž v letech 2010–2016 nazpívala alba První barování a Universum.

Mimo jiné vystupuje s jazzovým kytaristou Milanem Kašubou a jeho skupinou, příležitostně s Big Bandem Konzervatoře Brno Mojdy Bártka. Úzce spolupracuje s brněnským Sono Cen­trum Music Club a s vinařstvím Sonberk, pro které připravuje program Sonberského (ne)vinného kulturního léta.

Milan Kašuba, jež ji doprovodí na kytaru, letos oslavil osmdesátiny. Je skutečnou legendou jazzové kytary a re­spektovaným skladatelem. Od sedmi do čtrnácti let hrál v hudební škole na housle. Ke kytaře se dostal až později v Praze, kde se učil zlatníkem. V roce 1962 nastoupil dráhu profesionálního jazzového kytaris­ty v Divadle Večerní Brno. V té době hrál také s Kvartetem Ladislava Slezáka a vý­znamnou brněnskou kapelou Kombo, která v Bratislavě na soutěži nejlepších jazzových kapel republiky získala první cenu za nej­lepší jazzový přednes. V roce 1981 se Kašuba dal na sólovou dráhu. Na jazzovém festivalu v Kroměříži získal dvakrát první cenu. Pravidelně hrál v praž­ské Redutě a od roku 1996 vyučuje jazzo­vou kytaru na brněnské hudební škole. Milan Kašuba nahrál desítky skladeb pro Český rozhlas Brno, v roce 1999 vydal spolu s kon­trabasistou Petrem Kořínkem CD Přátelé. Od roku 2009 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) jazzovou kytaru.

Hráč na kontrabas Vincenc Kummer, dopro­vázel od 60. let řadu českých jazzových sólistů a nakonec i krále českého popu Karla Gotta v orchestru Ladislava Šteidla, odkud v roce 1981 už vedla cesta jen do švýcar­ského exilu. Zde hrál jako rezidentní basista v Zurichu se světovými hvězdami jazzového nebe, jakými byli např.: Dexter Gorden, Dizzy Gillespie, Chet Barker a mnozí jiní. Po návra­tu do rodného Brna začal spolupracovat s hudebníky nastupující jazzové genera­ce. Jednou z výslednic těchto spoluprací je i Cotatcha Orchestra, kde se Vincenc Kummer mimo to, že zastává post kontraba­sisty, realizuje i jako výtečný bigbandový skladatel a aranžér.

Vstupenky na koncert jsou k dostání v klasických předprodejích v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz. Zájemci mohou stále využít výhodné permanentky za 500 Kč.

(smo#2020)