Zlatá osmdesátá v režii Muzejního a galerijního centra

Zlatá osmdesátá v režii Muzejního a galerijního centra

Muzejní a galerijní centrum ve Valašském Meziříčí připravilo pro milovníky kinematografie pondělní projekce československých filmových klenotů osmdesátých let. Na Letní scéně I. nádvoří zámku Žerotínů se tak budou hrát filmy jako Smrt krásných srnců, Vrať se do hrobu, Vrchní prchni či Postřižiny. Promítání je zdarma v rámci Kulturního léta 2020. Podrobněji na www.magc.cz.

Po úspěšných projekcích na Zámecké terase, jež se minulé léto zaměřily na šedesátá a sedmdesátá léta se nynější program ubírá směrem k letům osmdesátým. Pondělky na I. nádvoří zámku Žerotínů tak budou patřit československých filmovým klenotům této filmové éry. „Výjimkou je film Františka Vláčila Stíny horkého léta, který byl natočen v roce 1977, a je zařazen do našeho promítání z jednoho prostého důvodu – natáčel se mimo jiné v blízkých ulicích Valašského Meziříčí,“ prozradila Kateřina Vojkůvková, lektorka doprovodných programů Muzejního a galerijního centra.

První promítací klapka Zlatých osmdesátých padla v pondělí 15. června filmem Slavnosti sněženek v režii Jiřího Menzela. Červen ještě přinese Tajemný hrad v Karpatech, parodii na verneovské vědecko-fantastické romány a působivé zpracování povídek Oty Pavla v režii Karla Kachyni Smrt krásných srnců.

Červencové pondělky nabídnou komedii Zdeňka Míky Ten svetr si nesvlíkej, Vrať se do hrobu v režii Milana Šteindlera i filmový koncert známých hereckých osobností z protialkoholní léčebny Dobří holubi se vracejí Dušana Kleina. Všechna dosud zmíněná promítání začínají úderem jednadvacáté hodiny. Posledním červencovým bijákem bude působivá balada Stíny horkého léta podle scénáře Jiřího Křižana zasazená do doby po druhé světové válce a úchvatných beskydských lesů.

Pětice srpnových projekcí bude startovat vždy třicet minut po dvacáté hodině. Z kraje měsíce to bude komedie Sladké starosti o poctivém a šikovném cukráři Šimonovi. Dále kriminální drama a nejtypičtější snímek doby v režii Víta Olmera, Bony a klid, či rodinnou komedii Jaroslavy Vošmikové Prázdniny pro psa. Závěr letošního výběru pak bude patřit komedii Vrchní, prchni! Ladislava Smoljaka a mozaice humorně laděných událostí, aneb Postřižinám Jiřího Menzela.

Projekce jsou v rámci Kulturního léta ve Valmezu 2020 a jsou přístupné zdarma. Promítání filmů do 20. července včetně začíná ve 21 hodin, od 27. července pak od 20.30 hodin. V případě nepříznivého počasí se promítání přesouvá do Freskového sálu v 1. patře Muzejního a galerijního centra. Změna programu je vyhrazena.

(smo#2020)