Žesťový kvintet zahraje v Kapli

Hudební návrat do období renesance, baroka a klasicismu slibuje koncert žesťového kvintetu, který ve valašskomeziříčské Galerii Kaple na druhém nádvoří zámku Žerotínů proběhne ve středu 9. února od 18.00 hodin. Soubor Komorní žestě zahraje také několik skladeb populárních autorů 20. století.

Kvintet Komorní žestě s nástrojovým obsazením dvou trubek, trombonu, lesního rohu a tuby vznikl na sklonku sedmdesátých let minulého století. Tvoří jej amatérští muzikanti, kteří hrají i v jiných kapelách. „Vystupujeme na různých slavnostech a jubilejních akcích, dále na zámcích, v lázních, v muzeích a na festivalech, ale uspořádali jsme i řadu samostatných koncertů jak v tuzemsku tak i zahraničí. V minulých letech kvintet uskutečnil i velký počet výchovných koncertů pro mládež a svoje vystoupení pro veřejnost často doplňuje o recitaci dobové poezie a dobové tance," popsal aktivity uskupení jeden z hráčů na trubku Jaromír Kolman.

Soubor kromě ostravské televize a rozhlasu spolupracuje s celou řadou současných skladatelů, čímž dle slov Kolmana přispívá k popularizaci dobové hudby. „Vzhledem ke svému netradičnímu nástrojovému obsazení získává trvale přízeň starších posluchačů i mládeže," doplnil hráč na trubku. Lukáš Martinek (lum)