Začíná Chaverut, série programů věnovaných Izraeli

Začíná Chaverut, série programů věnovaných Izraeli

Valašské Meziříčí - Ve středu 24. ledna bude slavnostně zahájen 14. ročník série programů věnovaných Izraeli pod názvem Chaverut - Přátelství. Až do neděle 18. března nabídne veřejnosti zajímavé aspekty židovské a izraelské kultury. Lidé se mohou těšit na besedy, přednášky i poutavá hudební vystoupení. Akci pořádá město Valašské Meziříčí ve spolupráci s českou pobočkou Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

„Program odstartuje ve středu 24. ledna v 18 hodin v Muzejním a galerijním centru zámku Žerotínů vernisáží výstavy malíře a sochaře Jana Františka Kováře s názvem Obrazy, objekty, smalty. Výstava je směřovaná k tématům židovství i judaismu,“ informoval místostarosta města Josef Vrátník (BEZPP), který společně se zástupci české pobočky ICEJ Chaverut připravuje. 

Současně v Muzejním a galerijním centru začne expozice Děvčata z pokoje 28. Výstava pojednává o životě několika mladých židovských děvčat, vězněných v terezínském ghettu v jednom z pokojů, tzv. heimů. Výstava vznikla péčí německé novinářky a reportérky Hannelore Brenner-Wonschick, která na základě osobních vzpomínek žen vězněných v mládí v Terezíně vydala v Německu stejnojmennou knihu, doplněnou dochovanými dokumentárními materiály. 

Ve čtvrtek 8. února v 17 hodin přivítáme ve freskovém sále Muzejního a galerijního centra teologa, religionistu a pedagoga Pavla Hoška s přednáškou na téma Význam exilu v židovské obci.

V neděli 18. února se v M-klubu osobně setkáme s režisérem a ředitelem Českého domu v Jeruzalémě Lukášem Přibylem. V rámci přednášky vystoupí houslistka Irena Zátorská a cimbalistka Bronislava Dočkalová. „Můžeme prozradit, že během odpoledne zazní ústřední skladby z oscarového filmu Schindlerův seznam,“ sdělil místostarosta. Akce začne v 16 hodin. Od 19 hodin proběhne ve freskovém sále koncert klezmerové skupinyMamalör. Skupina patří již po řadu let ke stálicím ostravské klezmerové scény. Své skladby inspirované melodiemi potulných židovských a romských hudebníků východní Evropy ozvláštňuje především vlastními autorskými texty v podání zpěvačky a herečky Terezy Cisovsko. Kapela koncertovala kromě České republiky také v Londýně nebo v synagoze ve Wimbledonu.             

Ve středu 28. února v 16 hodin proběhne v M-klubu beseda s malířem a sochařem Janem Františkem Kovářem, který je autorem výstavy Obrazy, objekty, smalty. Expozici mohou zájemci v Muzejním a galerijním centru zhlédnout až do 18. března.    

 

Ve čtvrtek 1. března přivítáme houslového virtuóza Alexandra Shonerta. Jeho koncert Židovské housle A. Shonerta s klavírním doprovodem Natálie Shonertové se uskuteční ve velkém sále zámku Žerotínů od 19 hodin. „ Jsme moc rádi, že tento vynikající houslový virtuóz naše pozvání přijal. Od roku 1999 žije v Praze spolu se svou maminkou Natálii, která ho bude ve Valašském Meziříčí doprovázet na klavír,“ prozradilJosef Vrátník (BEZPP). Alexandr Shonert, laureát prestižních mezinárodních oceněních, je absolventem Novosibiřské státní hudební akademie M. I. Glinky. Ten samý den od 16 hodin bude ve vestibulu městské knihovny zahájena výstava fotografky židovského původu Lenky Hoffmanové s názvemMaccabi Games v Berlíně 2015, dokumentující židovskou olympiádu uspořádanou v areálu olympijských her z roku 1936. Poté bude v čítárně knihovny následovat beseda s autorkou. Expozice, která bude umístěna v přízemí městské knihovny, potrvá do 30. března.  

V neděli 4. března navštíví Valašské Meziříčí vrchní pražský rabín David Peter. Působí od roku 2011 v pražské Jeruzalémské synagoze. Studoval v izraelských náboženských školách. Rabínský titul získal na škole Amiel - Straus, která připravuje rabíny na působení mimo Izrael. Přednáška na téma Jobův přítel a dnešní člověk začne v M-klubu v 16 hodin.

Letošní sérii programů věnovaných Izraeli Chaverut zakončí beseda na téma Aktuální situace na Blízkém východě. Akce se uskuteční v neděli 18. března od 16 hodin ve velkém sále zámku Žerotínů. „Jako každý rok se besedy zúčastní politik i diplomat. Tímto bych chtěl srdečně pozvat všechny občany i návštěvníky města na zajímavé programy 14. ročníku Chaverutu - Přátelství,“ uzavřel místostarosta.   

 

Zpracovala:

Ing. Renata Votrubová

tisková mluvčí

T +420 571 674 306

M +420 725 128 428

votrubova@muvalmez.cz