Za oponu míří bluesmani Marek Motyka a Gerald Clark s kapelou

Za oponu míří bluesmani Marek Motyka a Gerald Clark s kapelou

Splácení dluhu Jarních jazz & bluesových dnů se na Malé scéně za oponou ve Valašském Meziříčí blíží svému závěru. A ještě, než odstartuje podzimní verze cyklu uvede koncerty polského bluesmana Marka McCarrona Motyky a jihoafrického bluesmana Geralda Clarka tentokrát s kapelou. Koncerty se uskuteční ve velkém sále Kulturního zařízení. Vstupenky jsou k dostání v klasických předprodejích.

Jarní jazz & bluesové dny splácí svůj dluh za zrušené akce na počátku roku. I druhá polovina tohoto cyklu došla k několika změnám a původně avizované hvězdy Demian Band a Kylu Brox zastoupí polský bluesman Marek McCarron Motyka a Gerald Clark & Band.

Marek McCarron Motyka přijede z Polska se svým kolegou Risiekem Rico Rajcem. Motyka je autenticky bluesový, rozpoznatelně slovanský, ale především mimořádný koncertní hudebník a zpěvák a jeden z nejlepších představitelů fenoménu „slezské blues“. Pěstuje si image pouličního muzikanta a muzikantského baviče hlučných hospod, ale bývá také atrakcí velkých festivalů jako Rawa Blues. Na Malé scéně za oponou zahraje v neděli 20. září od půl osmé večerní.

Sváteční podvečer v pondělí 28. září bude patřit skladateli, textaři, muzikantovi i zpěvákovi Geraldu Clarkovi. Tento jihoafrický bluesman, jehož hlas proniká až na dno po­sluchačovy duše mimořádnou schopností vyprávět v písničkách naléhavé příběhy, přijede s plnohodnotnou kapelou. Pro interpretaci převzatých skladeb má Clark vždy po ruce originální řešení. Stále zkou­má nové cesty, po nichž by přivedl blues na nové území. Do čela bluesové komunity ve své zemi pronikl vlastně proto, že ten žánr přesahuje. Je to dobrodruh, jehož písně tan­čí kolem ohně afrických tradic mezi nebem a peklem. Na svůj odřený Fender hraje prsty jako folkař, trsátko používá pouze na sóla, ale je to nářez. Za pochodu sbírá oficiální tituly a výroční ceny. Mimo jiné, byl ve své kategorii vyhlášen nejlepším koncertním umělcem JAR, získal i cenu za nekomerční multižánrovou hudbu. A nakonec i slušně vydělal, když před časem jeho písničku As Crow Flies v senzačním klipu použila jistá automobilka do reklamní kampaně.

Vstupenky na oba koncerty jsou k dostání v klasických předprodejích v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz. Na koncertech budou platit aktuální nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR.

(smo#2020)