VÝSTAVA O VALAŠSKOMEZIŘÍČSKÉ HVĚZDÁRNĚ PŘIPOMENE 60. VÝROČÍ JEJÍHO OTEVŘENÍ

VÝSTAVA O VALAŠSKOMEZIŘÍČSKÉ HVĚZDÁRNĚ PŘIPOMENE 60. VÝROČÍ JEJÍHO OTEVŘENÍ

V letošním roce oslaví hvězdárna na Stínadlech 60 let od svého otevření pro veřejnost. U příležitosti tohoto výročí bude  4. listopadu 2015 v 18.00 hodin ve 2. patře Muzejního a galerijního centra v zámku Žerotínů slavnostně zahájena výstava s názvem 60 LET HVĚZDÁRNY VE VALAŠSKÉM MEZIŘÍČÍ, která mapuje život hvězdářů a hvězdárny ve Valašském Meziříčí v letech 1924 až 2015.

Za dobu existence společenství hvězdářů, které má svůj počátek v roce 1924, se v něm vystřídala celá řada zajímavých osobností společenského života ve Valašském Meziříčí. Za pomyslný vrchol činnosti tohoto společenství lze považovat vybudování budovy hvězdárny v roce 1955.

Základ výstavy, která vznikla ve spolupráci hvězdárny ve Valašském Meziříčí a Muzejního a galerijního centra, tvoří 3D exponáty. Návštěvníci se mohou těšit dokonce na kousky pocházející i z 18. století. Kromě hmotných exponátů budou k vidění informační panely dokumentující vznik a vývoj hvězdárny, astronomické knihy, archivní listiny, diapozitivy zachycující historické propagační materiály a mnoho dalších zajímavostí.

Výstava je určena nejširší veřejnosti a pamatuje také na děti, pro které je připraven edukativní program. Ten je určen třídám základních škol a věnuje se hvězdářství a astronomii nejen ve Valašském Meziříčí. V rámci oslav k 60 letům hvězdárny se chystá slavnostní seminář, který proběhne od 6. do 8. listopadu ve hvězdárně.

Výstava 60 let hvězdárny ve Valašském Meziříčí potrvá do 30. prosince 2015.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adéla Beranová

beranova@magc.cz

727 984 738