VLASTA ŽÁKOVÁ - Friday Night Highlights

VLASTA ŽÁKOVÁ  - Friday Night Highlights

Galerie Kaple hostí výstavu „Friday Night Highlights“, která představuje tvorbu mladé autorky slovenské výtvarné scény. Vlasta Žáková ve svých vyšívaných obrazech, nebo textilních objektech propojuje klasické textilní techniky s fotografickým námětem bujarých večírků.Ke zhlédnutí budou velmi známé velkoformátové obrazy a plastiky ale i aktuální tvorba umělkyně. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 5. prosince od šesté hodiny odpolední a úvodní slovo pronese Martina Vyskupová. Výstava s názvem Friday Night Highlights potrvá do 24. ledna 2014. 

 

Galerie Kaple umožní návštěvníkům shlédnout průřez tvorbou výrazné slovenské autorky Vlasty Žákové, která vystaví již známé velkoformátové obrazy a plastiky ale i její aktuální tvorbu.Patří do řady výtvarníků, jejíž vizuální projev se vyznačuje především novou koncepcí obrazů, soch a měkkých objektů. Vyšívaná díla v jejím podání v podstatě postrádají příbuznost s textilním navrhováním nebo designem, její práce jsou z formálního i obsahového hlediska blízké spíše malbě a kresbě.  Interpretace závěsného obrazu prostřednictvím textilu a textilních technik, jakým jsou ruční a strojové šití, je charakteristickým znakem její tvorby.

Tuto techniku používá pro své vyjadřování a razí tím novou cestu v současném umění.

Zvolená textilní technika vyšívání, která je čistá a precizní, nám asociuje určité ženské uvažování. Nanášením různých typů stehů, barevných nití a ploch modeluje obraz znázorňující dobovou zábavu a agresivitu mladých lidí. Bourá tak tradiční chápání textilního obrazu a posouvá jej až do plastiky.

Autorka jako předobraz převážně používá drsné náměty, které se jí nejvíce dotýkají, například kompoziční situace z večírků či rvaček. Jedná se o výjevy z běžného i soukromého života či amatérské fotografie, které nachází na internetových sociálních sítích. Obrazy nás situují do voayerské pozice. Minimum zobrazených těl naznačuje jejich psychické a emocionální pochody a zároveň se dotýká gendrové problematiky. Fáze nadšení a snad i upřímná oslava socio-kulturní zábavy tohoto typu, která se vyznačuje dynamickou barevností figurálních kompozic, se nám především v plastikách záhy předefinuje na pohled osob zničených vyčerpáním, vyprahnutím po mejdanu a kritickým uvědomováním si sebe sama. Žáková tak upozorňuje na negativní image a devastaci mladých lidí pod falešnou vizí a de facto evokuje pohoštění, které nikam nevede.

 

 

Vlasta Žáková je absolventkou Fakulty umění Technické univerzity v Košicích, Ateliér grafiky a experimentální tvorby pod vedením prof. Rudolfa Sikory a Zbyňka Prokopa.  Tvorbu prezentovala na mnohých výstavách doma i v zahraničí. Roku 2007 byla finalistkou Ceny Egoart a v roce 2008 a 2010 se stala finalistkou ceny ČEZ 333, kterou uděluje Národní galerie Praha.