Vítězství si na Mezinárodním festivalu poezie ve Valašském Meziříčí rozdělili Češi i Slováci rovnoměrně

Vítězství si na Mezinárodním festivalu poezie ve Valašském Meziříčí rozdělili Češi i Slováci rovnoměrně

O uplynulém víkendu se v Kulturním zařízení města Valašského Meziříčí uskutečnil již 52. ročním Mezinárodního festivalu poezie. Do zámku Žerotínů se sjelo tiatřicet amatérských recitátorů z České republiky a Slovenska. Třídenní festivalový maratón přinesly v umístění mezi Čechy a Slováky remízu a také dva výtečné doprovodné programy.

Nejprve Moravský festival poezie a v současné době Mezinárodní festival poezie láká každoročně na podzim řadu skvělých amatérských recitátorů z České republiky a Slovenska. Na letošní 52. ročník jich přijelo třiatřicet. Soutěžilo se ve dvou kolech a dvou kategoriích. A na stupních vítězů to vyšlo s velkým překvapením. První kategorii zcela ovládli Slováci. Na prvním místě stanul Róbert Štefančík z Košic, druhé obsadila Terézia Pravdová z Trnavy a třetí místo Alica Cvečková z Nitry.

Druhé kategorii naopak vévodili Čeští recitátoři. Vladimír Soldán z Velké Dobré si vyrecitoval první místo, za ním stanul Dušan Utinek z Miroslavi a sošku za třetí místo si odnesla Eva Hadravová. Také speciální ceny si země rozdělily rovnoměrně. Na Slovensko míří Cena starosty Města Valašské Meziříčí v rukou nejstaršího účastníka přehlídky Mariana Gajdoše za interpretaci textu Valentína Beniaka Rodný môj kraj a také Cena Vladimíra Justla za přednes textu Ivana Kupce Mahonai, který si vybrala Viktória Veľková. V tuzemsku zůstala Cena Jiřího Brolla, kterou si vyrecitovala Natálie Durchánková z Prahy za text Margarity Karapanou Mami a Cenu Jiřího Demla si odvezl Jonáš Špaček za interpretaci textu Pavla Novotného Vemte to za mě.

Mezinárodní festival poezie ale kromě recitací nabízí také doprovodné programy. Příjemným zpestřením čtvrtečního večera se stal trochu netradiční projekt Prostějovská kavárna. Představilo se zde uskupení interpretů poezie a jiných literárních textů vytvořené původně pro Jiráskův Hronov za hudebního doprovodu kapely. Pátek poté patřil koncertu Davida Stypky a kapely Bandjeez. A i když si na jejich koncert nenašlo cestu mnoho návštěvníků, tak přítomní účastníci festivalu dokázali udělat skvělou atmosféru.

 

 

(smo#2016)