Valašský špalíček nadchl nejen meziříčské publikum

Valašský špalíček nadchl nejen meziříčské publikum

O uplynulém víkendu se ve Valašském Meziříčí konal hudební festival Valašský špalíček, pořádaný Kulturním zařízením města Valašského Meziříčí, který se v letošním roce zaměřil na hvězdy folku a beatu nejen z tuzemské hudební scény. Své třiatřicáté narozeniny oslavil ve velkém v malebném areálu zámku Žerotínů na čtyřech koncertních pódiích a cestu si na něj našla více jak tisícovka příznivců.

Už tradičně je předposlední červnový víkend ve Valašském Meziříčí ve znamení festivalu Valašský špalíček a vždy nabízí skvěle sestavený program kvalitní hudby nejen z různých koutů České a Slovenské republiky, ale také ze zahraničí. Letošní ročník, který dostal podtitul Folk & Beat Festival 2015 nabídl na třicet účinkujících z osmi zemí světa.

Jak už podtitul festivalu napovídal, zaměřil se na dosud hudební hvězdy šedesátých let minulého století a ihned v úvodu nabídl speciální koncert ke čtyřicátému výročí skupiny Etc... Vladimíra Mišíka a ve stejném duchu následovaly další dva dny. Zavzpomínat na zlatou éru české beatové hudby tak mohli návštěvníci při vystoupeních Michala Prokopa & Framus Five,  Michala Poláka z brněnské kapely Synkopy 61, nebo Karla Kahovce se skupinou George & Beatovens. Nemohli chybě ani slovenští umělci, zpěvák Pavol Hammel, kytarista Peter „Bonzo“ Radványi, či klávesový mág Marián Varga. Do této společnosti už samozřejmě patří také houslista Jan Hrubý, který zde koncertoval s Michalem Prokopem i se svou skupinou Kukulín.

Zlatým hřebem Valašského špalíčku pak byl sobotní koncert osobité britské rockové legendy The Pretty Things, která ve dvaapadesátém roce své existence dynamickým projevem doslova ovládla scénu na I. zámeckém nádvoří a návštěvníkům nabídla devadesátiminutovou přehlídku nestárnoucích hitů. Silnou pozici zde mají také irští hudebníci. Přítomné doslova uhranul severoirský zpěvák a klavírista Duke Special s bubeníkem Chipem Bayleym, poprvé se tu představil dublinský písničkář Dylan Tighe a návštěvníky festivalu o páteční noci roztancoval projekt I’m Your Vinyl producenta a multiinstrumentalisty Kena McHugha.

Nezávisle na venkovních scénách se v úžasné atmosféře zámeckého sklepení linul také páteční bluesový večer se vzpomínkou na zesnulého kytaristu B. B. Kinga. Poctu bluesovému králi složili slovenští muzikanti Dura Turtev a Ivan Tomovič, Trio Deep in Blues Silvie Josifosky, Peter „Bonzo“ Radványi s Ľubošem Beňou  i americký bluesman David Evans. Celý program zahájil Luboš Andršt, jediný český muzikant, který s B. B. Kingem hrál na koncertě. Sobota pak ve sklepení patřila alternativní hudbě v režii společnosti Indies Happy Trails Records.

Na festivalových scénách se také objevili zástupci meziříčské scény. Čtvrtek zakončila skupina Mňága a Žďorp a naopak sobotní program skvěle zahájily soubory Ciment a Docuku. V M-klubu představila nové skladby Lucie Redlová a celý festival poté v neděli nad ránem zakončila mladá parta The Dust.

Valašský špalíček oslavil svá Kristova léta ve skvělé atmosféře a hlavně ke spokojenosti všech diváků, kteří již v průběhu festivalu nešetřili chválou nad sestaveným programem. Ale jak už to tak bývá, nezbývá nic jiného, než se těšit na ročník nadcházející a čekat, s jakými nápady přijdou pořadatelé příště. Velké díky patří všem partnerům a sponzorům festivalu.

(smo#2015)