Valašský špalíček 2016 ohlašuje nové účinkující i konec prodeje výhodných vstupenek

Valašský špalíček 2016 ohlašuje nové účinkující i konec prodeje výhodných vstupenek

S blížícím se Folk-blues-beat festivalem Valašský špalíček 2016 v areálu valašskomeziříčského zámku Žerotínů se do konečné podoby rýsuje také jeho program. Výčet zhruba třiceti účinkujících souborů na jednom z nejstarších českých festivalů aktuálně doplňuje britská rock’n’rollová kapela Swinging Blue Jeans, irská písničkářka Annette Buckley i mezinárodní sestava skupiny tuniského muzikanta Habiba Samandiho. Vstupenky za cenu 400 Kč jsou v předprodeji k dostání pouze do 31. května.

Pořadatelé festivalu Valašský špalíček právě vytáhli z rukávu srdcové eso, další velké jméno šedesátých let. Čtvrteční večer bude po vernisáži výstavy Psychedelia ve vizuální kultuře beatového věku 1962-1972 v Muzejním a galerijním centru patřit kapele Swinging Blue Jeans z Britských ostrovů. Ta začínala už v padesátých letech, v big beatové dekádě se proslavila hity Hippy Hippy Shake, Good Golly Miss Molly či You’re no Good a do České republiky nyní přijíždí exkluzivně na koncert v rámci festivalu Valašský špalíček. Zde svým retro-repertoárem ze zlatých časů vlastně představuje určitý protipól expresívního projevu britského krále psychedelické hudby Arthura Browna. Zcela jiný žánr zastupuje další významná postava československé hudební scény šedesátých let, excentrický trumpetista Laco Deczi. Sobotní koncert v USA žijící jazzové legendy s jeho nynější formací Cellula New York zpestří křest alba nahraného při vystoupení Celluly na pětadvacátém Valašském špalíčku v roce 2007. A folkové publikum se letos může těšit na společný koncert Jaroslava Hutky a slovenského basisty Fedora Freša v projektu Vandrovali hudci.

34. ročník festivalu Valašský špalíček samozřejmě nabídne kromě osobností šedesátých a významných projektů sedmdesátých let také hudebníky a kapely současné hudební scény. V pátek se v mezinárodní formaci Fiordmoss představ zpěvačka Petra Hermanová a v sobotu bude v zámeckém sále hrát Markéta Irglová, umělecká partnerka Petry Hermanové z dávné meziříčské dvojice Siren. Hudební scénu Zeleného ostrova letos zastupuje písničkářka Annette Buckley. Už od debutového alba The Ever Changing Colours of the Sea úspěšná autorka, zpěvačka, kytaristka a klavíristka svým nezaměnitelně uhrančivým projevem publikum na koncertech doslova vtáhne do světa zjitřené imaginace. Zde stojí za zmínku, že mezi jinými spolupracovala také s hudebníkem, který si říká Duke Special. Annette Buckley doprovází další irský muzikant, písničkář Simon MacHale, a jejich společná vystoupení nesou zasloužený podtitul "sweet dissonance and beautiful melancholy".

Exotickým kořením letošního programu je vystoupení bubeníka, perkusisty a zpěváka Habiba Samandiho, významného hudebníka z oblasti současné world music. V útlém věku ho ovlivňovala zejména arabská hudba. V osmdesátých letech mu ovšem učaroval angloamerický pop a rock, objevil reggae, později i jazz či latino, a zároveň se pro něj otevřel svět západoafrické hudební tradice. Největším milníkem v jeho kariéře se pak stalo setkání s významným jazzovým hudebníkem Fázi Chekilim, krajanem z rodného Tunisu. Habibův aktuální projekt Habib Samandi Group spolu s ním tvoří vynikající mladí muzikanti z různých zemí. Hrají zde dva kytaristé, Boualem Dahmani z Alžíru a Jannis Raptis z Řecka, čtvrtým členem souboru je hráč na housle a klávesy Dimitri Karajeff, který pochází z Azerbajdžánu.

Vstupenky na Folk-blues-beat festival Valašský špalíček 2016 jsou za výhodnou předprodejovou cenu 400 Kč k dostání pouze do konce měsíce května. Poté jejich cena opět vzroste. K dostání jsou v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách valasskyspalicek.kzvalmez.cz nebo www.kzvalmez.cz.

(smo/pro#2016)