Valašské Meziříčí ožije na mnoha místech Muzejní nocí a vybízí k nočnímu putování

Valašské Meziříčí ožije na mnoha místech Muzejní nocí a vybízí k nočnímu putování

V pátek 27. května 2016 se ve Valašském Meziříčí bude konat další noční putování v rámci celorepublikového festivalu Muzejních nocí. Sedmý ročník Meziříčské muzejní noci již tradičně nabídne bohatý doprovodný program celkem na dvaceti třech místech po celém městě, o nějž se přičinily zapojené instituce. I letos je pro návštěvníky připraven Noční expres, muzejníčky, koncerty i různá vystoupení. Vše vypukne úderem devatenácté hodiny a potrvá až do půlnoci.

Meziříčská muzejní noc ve Valašském Meziříčí nabízí pozoruhodný zážitek jak prožít atmosféru určitého místa zcela jinak. Tato akce se stává krásnou a zajímavou tradicí, kdy své brány zdarma otevře několik budov. Návštěvníci tak mají možnost nahlédnout do zákulisí institucí a zúčastnit se bohatých doprovodných programů.

Noční putování bude zahájeno úderem devatenácté hodiny na II. nádvoří zámku Žerotínů, kde je přichystán doprovodný program. Započne vystoupením pop-rockové kapely The Black Tubes z Nového Jičína a následně se nádvořím budou mísit rytmy bigbítu, šansonu i alternativy. K tanci vybídne provokující hudební seskupení Helemese z Kyjova. Po energické akci návštěvníky zklidní hudebně-divadelní koláž magických scén využívající prvky výtvarného, loutkového i stínového divadla, pantomimy a zapojující diváky do hry. Valdštejnské imaginárium neboli pojízdný barokní kabaret oživlých obrazů a snů vypráví příběh o Albrechtu z Valdštejna a tajemné stavbě Lodžii, kdy v pohádkovém příběhu zazní autorské písně Beaty Bocek. Po velkém úspěchu z loňského ročníku bude ateliér animace ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí na Galerii Kaple promítat Videomapping a o celkové rozjasnění nádvoří se postará skupina Boca Fuego s ohnivou show. Program na nádvoří završí nově vycházející hvězda na hudebním poli Ghost of You. Psychedelická kapela z Brna již vystoupila i na jednom z největších hudebních festivalů v Evropě, maďarském Szigetu. Nebude zde chybět občerstvení a workshopy.

Akce a různé zpestření si pro putovníky připravily všechny zúčastněné instituce. „V zámku Kinských si můžete vyzkoušet hru s barevnými světly, navštívit protiletecký kryt, vyzkoušet si jak síla hudby zapůsobí na barevně svítící klavír a vytvořit předlohu na výrobu secesního koberce.V Lapidáriu Trojicese zabydlel čert a návštěvníci jej plackami z vlastnoručně namleté mouky a stloukaným máslem budou lákat pryč,“ představila program Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková.

K Meziříčské muzejní noci 2016 se nově připojily tři instituce. Muzeum řeznictví nabízí prohlídky, během nichž si můžete pochutnat na produktech MP Krásno, a. s. a podívat se na filmovou projekci, Café Tucan zve na interaktivní seznámení s kávou a ZUŠ B-Art připravila mnoho hudebních aktivit jako třeba Kar´a´oké či vystoupení pedagogů.

ZUŠ B-Artmino jiné uskuteční taneční vystoupení v Muzejním a galerijním centru. Galerií Kaple zazní autorské čtení a performance šesti básníků působících mimo jiné ve skupině Vítrholc. Městská knihovna v Krásenské radnici v rámci oslav 700. výročí od narození Karla IV připravila soutěže a kvízy. M-klub se na jednu noc promění v čajovnu, kde vystoupí písničkář Jan Hlucháň a vsetínské loutkové divadlo Bublanina. Kino svět ve spolupráci s AniPromítačkou uvede krátké nezávislé animované filmy a v Evangelickém kostele zazní varhanní koncert Daniely Valchařové a pěvkyně Nicole Sklářové,“ láká na program Vlasta Červenková.

Moravská gobelínová manufaktura provede dílnami a vystaví zrestaurované tapisérie, T. J. Sokol oslaví výstavou 20 let loutkového divadla Pimprlata. ZUŠ Alfréda Radoka odhalí tajemství hudebních nástrojů, zavede do světa výtvarného umění a pozve do líhně mladých kapel. Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská nabídne pohled do sklářských hutí, Vrtule – Svět her a poznání láká na interaktivní výstavu „Evropu křížem krážem“ a pozorovat nebeskou klenbu bude možné na valašskomeziříčské Hvězdárně. V Muzeu Valašských strašidel si můžete vytvořit strašidlo, Galerie Sýpka připravila workshop a zasvětí do současného umění a v Turistickém informačním centru je pro každého připraven muzejníček, do nějž si mohou zájemci střádat razítka z navštívených organizací a získat tak věcné dary a vstupenky.

Program Muzejní noci je opět pořádně nabitý, a aby mohli návštěvníci nechat odpočinout svým nohou, je připraven tradiční Noční expres, který všechny přepraví k jednotlivým institucím za symbolické celonoční jízdné. Hlavní nástupní zastávka bude na II. nádvoří zámku Žerotínů. Více informací s podrobným programem jednotlivých institucí je k nalezení na stránkách http://mmn.kzvalmez.cz.

 

(cer#2016)

 

Vlasta Červenková, koordinátorka MNN

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p. o.

Kontakt: tel. 775 109 206, email: cervenkova@kzvalmez.cz, www.kzvalmez.cz