V meziříčském M-klubu vystoupí „poetický magor“

Písničkář, showman, performer, provokatér a bard úchylů.  Tak popisují muzikanta Xaviera Baumaxu hned na několika webových stránkách. Jestli je to skutečně ta pravá charakteristika, to můžete zjistit koncem února v meziříčském M-klubu.

„Baumaxa je výjimečný hráč na kytaru a jeho hlas je dalším skvělým nástrojem. Chytlavé melodie se brzy zaryjí do paměti a nikdy se neoposlouchají," uvedl produkční pořádajícího Kulturního zařízení David Schwager.

„Texty pobaví a šokují. Zajímá ho vše, co je proti svobodě jedince. Sám sebe označuje za poetického magora, kterému je sváté máloco," doplnil mluvčí Kulturního zařízení Lukáš Martinek.

Xavier Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý, je litvínovský písničkář a kytarista. V dětství se v lidové škole umění učil na kytaru, ve čtrnácti letech založil svou první kapelu s názvem Prach. Než se vydal na sólovou dráhu, působil v kapelách V.M.H. a Faulnamusic. Jeho projev je založen na slovních hříčkách, parodiích na různé hudební styly a zpěváky a popkulturních odkazech. Písně prokládá minimalistickou poezií ukrajinského básníka Em Rudenka, se kterým několik let také vystupoval.

„Už názvy jeho děl ukazují, že je skutečně hodně nonkonformní. Když vzpomenu poslední tři alba, jmenovaly se Buranissimo forte, Retrofutro a Desperanto. To, myslím, hovoří za vše," podotkl Schwager.

 Koncert Xaviera Baumaxy bude v M-klubu 24. února od osmi hodin večer. (mrn)