V Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí se uskutečnila materiální sbírka, aneb „Válka na Ukrajině ještě neskončila“

V Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí se uskutečnila materiální sbírka, aneb „Válka na Ukrajině ještě neskončila“

V úterý 17. listopadu se v M-klubu uskutečnila již druhá přednáška Michala „Kodyho“ Kislicki, který jako dobrovolník humanitární pomoci pomáhá od roku 2014 v ukrajinském městě Slavjansko. Zde se soustřeďuje na pomoc pro válkou zasažené oblasti Donbasu. Samotná přednáška byla velmi emotivní a v sále nebylo jediného člověka, kterého by se nedotklo vyprávění o hrůzách války. Jen těžko si lze představit, že ve frontové linii žijí lidé, nejčastěji senioři a děti, kteří nemají kam jít, nemají jídlo, vodu, kteří jsou odkázání na pomoc humanitárních pracovníků a dobrovolníků. Jedním z těchto dobrovolníků je i Michal „Kody“ Kislicki, který všemi svými silami dobrovolně pomáhá obětem války.

Založil organizaci Chuť pomáhat, a přímo ve válečné zóně vymýšlí projekty, které zdejším lidem pomáhají. Jeden z jeho projektů s názvem Tábor bezpečí proběhl v létě, kdy sehnal prostředky a z rozbombardovaných měst vzal děti na čtrnáct dní na letní tábor, daleko od bojové zóny. Michal „Kody“ Kislicki se jednou za půl roku vrací do České republiky, aby dělal přednášky a sháněl prostředky pro pomoc. Tento podzim se mu podařilo zajistit tři kamióny, které mu i s řidiči bezplatně zapůjčil soukromý podnikatel a filantrop Ing. Kvido Štěpánek.

Následkem toho vznikl již před samotnou přednáškou nápad na materiální sbírku, organizovanou studenty, kteří se soustřeďují kolem M-klubu. Bylo potřeba zajistit dostatek zimního oblečení a dek, protože zima na Donbase se běžně pohybuje kolem mínus třiceti stupňů. Poptávaly se svíčky, hygienické potřeby, berle, obvazy nebo hračky. Lidé nosili zabalené dárečky pro děti, obrázky nebo vzkazy.

Do sbírky ve Valašském Meziříčí přispěli jak lidé, kteří se účastnili přednášky, tak organizace jako je Charita, která dodala oblečení, Centrum pro lidi se zdravotním postižením Valašské Meziříčí, kde vyráběli dárky v podobě bižuterie, zapojila se náboženská obec v Hošťálkové s materiální pomocí, Gymnázium Vsetín, kde sbírku zorganizovala studentka Terezka, Střední pedagogická škola v Přerově v čele se spoluorganizátorkou celé akce kolem M-klubu Lenkou Valouškovou, evangelická obec ve Valašském Meziříčí, Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí a mnoho dalších.

Velké poděkování patří Kulturnímu zařízení města Valašského Meziříčí, které akci M-klubu zaštítilo a samozřejmě všem studentům M-klubákům, kteří se práce kolem sbírky účastnili. V úterý 1. prosince překročily tři plně naložené kamióny hranice republiky směrem na východ, do bitevní zóny, do míst hrůz, ale zároveň i míst, kde několik lidí rozdává svou laskavost a lásku, protože věří, že to má smysl.

Marek Baroš

 

Přiložené fotografie: Pracovníci M-klubu nakládají nasbírané materiály do jednoho z kamiónů mířících na východ. Foto Ondřej Smolka.