V Galerii Kaple bude provokovat Bromová

V Galerii Kaple bude provokovat Bromová

Kontroverzní umělkyně Veronika Bromová vystaví své práce v Galerii Kaple. Vedoucí ateliéru Nových médií II. na AVU Praha připravila zcela nový projekt, který se ve Valašském Meziříčí pod názvem Rehabilitace představí ve dnech 2. 9. – 30. 9. Vernisáž se koná prvního září v 18.00 hodin.

Bromová se na umělecké scéně představila poprvé v roce 1992. Již od počátku bylo jejím vyhraněným tématem ženské tělo, které zobrazuje s charakteristickou otevřeností, svobodou a provokativností, díky čemuž je řazena po bok jiných feministických umělkyň. V souvislosti s dílem Bromové se často objevuje jméno americké fotografky Cindy Sherman. Na rozdíl od ní ale 44letá Češka vnímá téma s nadhledem a ironií, nesnaží se o hněvivou kritiku. V devadesátých letech byla považována za průkopnici precizní digitální manipulace, v roce 1999 se stala vůbec nejmladší účastnicí, která reprezentovala Českou republiku na Benátském bienále. Bromová je sama sobě objektem, vytváří autoportréty. „Ženské tělo je krásné, je to přece boží dílo, je dokonalé, jak jinak. Skrze ženské tělo také přichází nový život. Se vztahem k vlastnímu tělu je to komplikovanější, ale docela jsem si na něj už zvykla a mám ho ráda, dokonce se o něj snažím dobře starat, aby dlouho vydrželo a já mohla pozorovat všechny ty zvláštní proměny, cítit skrze něj tento svět," říká žena, která se svým partnerem žije na farmě nedaleko Poličky.

V Galerii Kaple se Bromová představí se zcela novým projektem, jehož leitmotivem bude rehabilitace ve smyslu fyzickém i psychickém. Podle samotné umělkyně se její současná práce více blíží realitě, její myšlenky se stále více zaobírají žití života v souladu s přírodou. „Ohmatávám si materiál dřeva, těla stromů, která jsou s těly lidskými spjata od nepaměti, spřízněné bytosti. V truhlářské dílně svého přítele Ivana Šreka se učím těla stromů opracovávat. Tato práce v sobě sama o sobě nese terapeutickou a meditativní rovinu a to je poloha, kterou vyhledávám," sdělila Bromová.

„Balancování, držení stability a rovnováhy, jak se o to pokouším ve svých videoperformancích, jsou pro mě symbolem zachování rovnováhy a tedy i zdraví a života na naší planetě Zemi. V této práci se pokouším zapojit do rituálů léčení sama sebe, ale i planety a universa jako jednoho celku," dodala Bromová k výstavě, na níž budou kromě fotografií a videoprojekcí k vidění také kresby. Lukáš Martinek (lum)