TRIENÁLE VALMEZ ZNÁ PĚT FINALISTŮ, ALE KDO ZÍSKÁ CENU CENA RUDOLFA SCHLATTAUERA ODHALÍ VERNISÁŽ VÝSTAVY

TRIENÁLE VALMEZ ZNÁ PĚT FINALISTŮ, ALE KDO ZÍSKÁ CENU CENA RUDOLFA SCHLATTAUERA ODHALÍ VERNISÁŽ VÝSTAVY

V galerii Sýpka vyvrcholí čtvrtý ročník prestižní výtvarné přehlídky Trienále Valmez 2016 vyhlášené městem Valašské Meziříčí. Slavnostní vernisáž pětice finalistů se uskuteční v pondělí 12. září od 18 hodin, kdy odborná výtvarná komise zvolí držitele Ceny Rudolfa Schlattauera a vybere dílo, jež se stane součástí městských sbírek. Výstava potrvá do 13. listopadu 2016.

 

Ještě stále není nic rozhodnuto. Galerie Sýpka hostí čtvrtý ročník Trienále Valmez, na níž je cena Rudolfa Schlattauera udělována výtvarníkům, kteří jsou spjatí svou tvorbou se Vsetínskem nebo přímo s Valašským Meziříčím. Prvního kola výtvarné přehlídky se zúčastnilo čtyřiadvacet výtvarníků bez rozdílu věku či uměleckého zaměření. Z celkového počtu přihlášených vybrala odborná výtvarná komise na základě anonymní obrazové dokumentace pět finalistů, kteří svou tvorbu vystaví v galerii Sýpka. Expozice finalistů bude zaměřena především na malbu a objekty. Kouzlo abstraktních tahů a barevných lazur, které se proplétají v iluzi třetího rozměru, cítíme z tvorby Petra Hajdyly. Vojtěch Kovařík pro změnu ve svých na první pohled art brutových malbách se společensko-politickou tématikou odhaluje svět v jeho  každodenní krutosti. K rozpoznatelným znakům třetího mužského malíře Tadeáše Kotrby patří figurální krajinné obrazy s motivem cesty, bariér či objevování nových prostor. Rodinné a přátelské vztahy jsou hlavním námětem disciplinované malby Kamily Maliňákové Miroslava Kupčíková ve svých objektech zkoumá momenty napětí a rovnováhy, které jsou výsledkem propojení odlišných materiálů, jež jsou zasazeny do konkrétního prostředí jako jeho nově působící součást.

 

 

Ocenění nese jméno zakladatele Moravské gobelínové manufaktury, představitele moravské moderny 19. a 20. století, který dokázal vnímat vlivy průmyslového světa a přitom nezapomínat na tradici a existenci lidové kultury a moravské přírody. Město chce touto soutěží objevit, vyzdvihnout a dále podporovat slibné kroky umělců a současně získat do sbírek a veřejných prostor města kvalitní umělecká díla.

V odborné výtvarné komisi zasedl uznávaný současný kurátor Jiří Ptáček, kurátor, umělec a děkan Fakulty Umění v Ostravě František Kowolowski, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Václav Mílek, kunsthistorička Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková, místostarostka Města Valašské Meziříčí Yvona Wojaczková, laureátka minulého ročníku trienále, výtvarnice Pavla Malinová a ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan Timotej Strýček.

 

Na slavnostní vernisáži vybere odborná výtvarná komise z vystavených prací dílo, které se stane součástí městských sbírek a jeho autor obdrží Cenu Rudolfa Schlattauera pro rok 2016. Slavnostní večer hudebně zpestří dva meziříčské hudební projekty. Muzikant Fred Madison se svým sólovým indierockovým vystoupením zkombinuje taneční rytmy s akustickým písničkářstvím a začínající projekt Is this joke ok? zahraje hudbu, která tady ještě nebyla a přesto si v ní každý najde tu svou oblíbenou kapelu.

Vybrat si svého favorita z pětice vystavujících mají možnost i všichni návštěvníci výstavy. Výtvarník s největším počtem hlasů obdrží Cenu veřejnosti, k níž náleží i věcný dar. Tato cena bude udělena na slavnostní dernisáži, která se uskuteční 13. listopadu 2016 v 18.00 hodin. Akce se uskuteční v rámci oslav Dnů města Valašské Meziříčí.

 

 

Více informací:

www.cenars.cz