Tradiční americké country v podání skupiny Prospektori

Tradiční americké country v podání skupiny Prospektori

Slovenská legendární skupina Prospektori je opět na scéně. Na žádost původních členů se k ní přidal známý bluesman Ľuboš Beňa. Ve Valašském Meziříčí zahrají ve čtvrtek 9. července na Letní scéně na I. nádvoří zámku Žerotínů. Fanoušci se mohou těšit na tradiční americké country. Koncert je zdarma a začíná v 19. hodin.

Slovenský bluesman Ľuboš Beňa, známý z úspěšných hudebních seskupení jako Beňa & Ptaszek nebo Beňa & Radványi se nyní vrací až ke kořenům americké hudby. S původními členy obnovil jednu z nejstarších country kapel na Západním Slovensku. Prospektori čerpají z americké hudby „starých dobrých časů“, která disponuje neuvěřitelnou silou a schopností potěšit diváky a posluchače.

Skupina vznikla ve Skalici v roce 1973 a patří k nejstarším kapelám na Záhoří. V původním repertoáru se objevovaly známé skladby Greenhornů, Rangers čo KTO. Na slovenské hudební scéně působila až do osmdesátých let minulého století. Před dvěma lety však původní členové Aleš Macháček a Miroslav Šulko oslovili Ľuboše Beňu a návrat na scénu byl tady. „Keďže som sa country hudbe venoval v minulosti aktívne, s radosťou som ich ponuku prijal. Vytvorili sme tak základnú trojicu, ktorú doplnili aj ďalší pôvodní hráči,“ vzpomíná Ľuboš Beňa.

Kromě amerických standardů v angličtině zpívají také oblíbené hity českých skupin jako již zmiňovaných Greenhorns, dále Plavců, Fešáků, hrají písničky Michala Tučného a samozřejmě své autorské skladby. „I keď sme nová kapela, jej členovia sú v country hudbe ostrieľaní matadori. Ja a náš hráč na bendžo Aleš Macháček sme mali to šťastie, že sme osobne navštívili miesta, kde sa práve country hudba zrodila.,“ říká Ľuboš Beňa a dodává: „Súčasný hráč na kontrabas Štefan Chocholáček stál pri zrode a dlhé roky spoluorganizoval legendárny country festival Radzimovská šopa a ako hudobník dlhodobo pôsobil v rôznych skupinách na Záhorí, či už to bola Cheers alebo Baďoš a spol.“

Poprvé se ve Valašském Meziříčí Prospektori představili divákům na Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček na konci května, kde odehráli speciální koncert s mágem na rezofonickou kytaru Peterem Bonzo Radványim. Nyní se představí v rámci programu Kulturního léta ve Valmezu.

(smo#2020)