Téma židovství otevírá Muzejní a galerijní centrum

Téma židovství otevírá Muzejní a galerijní centrum

Ve Valašském Meziříčí se blíží série programů věnovaných Izraeli neboli Chaverut a Muzejní a galerijní centru se zapojí dvěma výstavními celky JFK – obrazy, objekty, smalty i koncertem klezmerové kapely Mamalör. Vernisáž výstav se uskuteční ve středu 24. ledna v 18 hodin.

Měsíc přátelství Chaverut letos vchází ve Valašském Meziříčí do čtrnáctého ročníku a opět je na programu ve spolupráci s českou pobočkou Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) řada přednášek a besed. Také v tomto roce se do projektu zapojuje také Kulturní zařízení města. Muzejní a galerijní centrum přichystalo dva výstavní celky a koncert klezmerové kapely.

Ve středu 24. ledna se v podvečer uskuteční vernisáž výstavy obrazů, objektů a smaltů olomouckého malíře a sochaře Jana Františka Kováře pod názvem JFK. Celá výstava, která bude rozprostřena v přízemních prostorách, je směřována právě k tématům židovství a judaismu. Blíže návštěvníky s celou svou prací i jednotlivými díly, inspiračními pochody a tématy seznámí sám autor Jan František Kovář, a to v rámci Besedy, která se uskuteční ve středu 28. února od 16 hodin v prostorách výstavy.

Druhá výstava, jež doprovodí Chaverut, se zaměří na několik mladých židovských děvčat vězněných v terezínském ghettu v jednom z pokojů, tzv. heimů.  Jednotlivé panely přiblíží nejen jejich každodenní strádání, ale především malé radosti a silná přátelství, která na tomto místě vznikala. Výstava vznikla péčí německé novinářky a reportérky Hannelore Brenner-Wonschick, která na základě osobních vzpomínek žen vězněných v mládí v Terezíně vydala v Německu stejnojmennou knihu, doplněnou dochovanými dokumentárními materiály. Veškerý text na panelech je doplněn komentářem či výpověďmi jednotlivých pamětnic. Výstava se koná ve spolupráci s Židovským muzeem Praha.

K Chaverutu se váže také koncert ostravské stálice klezmerové scény, skupiny Mamalör v neděli 18. února od 19. hodiny. Své skladby inspirované melodiemi potulných židovských a romských hudebníků východní Evropy, které ozvláštňuje především vlastními autorskými texty v podání zpěvačky a herečky ostravské Komorní scény Aréna Terezy Cisovské, představí poprvé ve Freskovém sále prvního patra centra. Jejich vystoupení lze s nadsázkou, ale i s odkazem na proslulý film označit jako koncerty šumařů židovské hudby. Kromě autorských textů  zařazují do programu koncertů i tradiční písně zpívané v hebrejštině jako Chag purim, kterou si mohou návštěvníci připomenout nejveselejší židovský svátek Purim.

Více informací o jednotlivých výstavách a koncertu je k nalezení na oficiálních stránkách Muzejního a galerijního centra www.magc.cz, kde naleznete výše vstupného.

(smo#2018)