S Cestovatelským podzimem zažijete i halucinogenní stavy

S Cestovatelským podzimem zažijete i halucinogenní stavy

Předposlední listopadový týden napovídá, že se blíží konec Cestovatelského podzimu ve Valmezu. Než se tak ale stane, jsou pro milovníky dálek i extrémních sportů připraveny besedy s Matějem Ptaszkem a Pavlem Suchým, projekce filmu Bufo Alvarius i prezentace o ekologickém vzdělávání. Vstupenky jsou mimo předprodej k dostání vždy na místě.

V úterý 13. listopadu se cestovatelský podzim přesune do Městské knihovny ve Valašském Meziříčí. Zde zavítá Matěj Ptaszek, první Evropan, který strávil coby spisovatel, fotograf a bluesový hudebník více než dvacet měsíců v divokém kolumbijském departamentu Antioquia. Zatím co o víkendech hrával blues po Medellínských hospodách, tak v normálních dnech žil na poslední tradiční kovbojské vesnici celého hispánského světa v Concepcion, kde intenzivně pracoval na svých dvou cestopisných knihách. Přednáška začne v 18 hodin.

Čtvrtek 15. Listopadu pak bude patřit návratu Jawy do M-klubu. Pokračování úpěšné besedy s Pavlem Suchým Jawa kolem světa 2 nese podnázev Do Van Diemenovy země aneb Dingo story a zavede návštěvníky do Tasmánie, kde Pavel Suchý strávil tři měsíce v sedle své Jawy a východoněmeckou buzolou. Vrcholem expedice bylo objevování exotického kousku země v Jižním oceánu mezi Austrálií a Antarktidou. To všechno zvládl opět sólo a bez GPS, bez dronů, satelitních telefonů a dalších moderních zbytečností okrádajících člověka o hloubku prožitku. Těšit se můžete na víc jak 200 fotografií, video a 2 hodiny s větrem ve tváři.

Trochu z jiného soudku bude následná projekce filmu Bufo Alvarius v pondělí 19. listopadu. Tvůrci Filip Záruba a Ondřej Bahník doprovodí svůj film, který koncipovali jako strhující audio-vizuální dobrodružství, které umocňují originální zážitkové animace inspirované látkou tryptamin 5-MeO-DMT, nejsilnějším známým přírodním psychedelikem. Fascinující výpovědi skupiny psychonautů, kteří se za zkušeností s Bufo Alvarius vydali na cestu do Jižní Ameriky, dokreslují osobní příběhy nestora transpersonální psychologie Stanislava Grofa a novodobého šamana Octavio Rettiga, který ceremoniální kontakt s uvedenou substancí zprostředkoval tisícům dobrovolníků z celého světa.

A ještě než nastane týden festivalových projekcí, se v M-klubu seznámíme s ekologickým cestováním. V úterý 20. Listopadu se totiž připravuje přednáška Travel for ecological education, jež bude prezentována v ruštině s překladem do češtiny. V prezentaci se ambasador projektu podělí o zkušenosti v oblasti rozvoje programů ekologického vzdělávání v post-sovětských zemích. Ve spolupráci s univerzitami, nevládními organizacemi a národními parky v Kyrgyzstánu, Gruzii a Arménii již vytvořili interdisciplinární osnovy pro vědecké exkurze, které kombinují horské túry, přednášky a praktické školení. Tímto způsobem jejich ekologické zájezdy umožňují studentům z Evropy rozšířit pohled na rozvojové země, jejich jedinečné ekosystémy a jejich vážné environmentální problémy.

Více informací o Cestovatelském podzimu ve Valmezu naleznete na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz v sekci M-klub. Zde se dozvíte také informace o probíhající soutěži a dalších připravovaných besedách a festivalech.

(smo)