PUNK’S NOT DEAD! UK SUBS A TV SMITH

M-klub ve své jízdě legendárních uskupení nepolevuje a po listopadovém vystoupení britských Zion Train se sklepení znovu otřese v základech. V únoru totiž do Valmezu dorazí opět legendy z Britských ostrovů, a to punkoví UK SUBS! Podpořit je přijede TV SMITH, další legenda první vlny britského punkrocku. Večírek plný pořádného punku si skalní fanoušci budou moci užít 24. února 2012.

The United Kingdom Subversives neboli Rozvračeči spojeného království, jak původně zněl celý název UK SUBS, se na britské punkové scéně pohybují už úctyhodných 35 let. Za jejich vznik mohou mohou formace The Damned a The Ramones. Právě tady se členové UK Subs nechali inspirovat. Jediným stálým členem kapely není nikdo jiný než o Charlie Harper. Charismatiský „děda“, který je považován za kmotra anglické punkové scény a za guru punkové komunity. Tento šedesátisedmiletý chlapík to umí na pódiu rozjet pořád stejně jako by mu bylo teprve 20.

Spolu s Nickem Garrattem nahráli v letech 1977 a 1978 první počin skupiny, desku Farewell To The Roxy. Díky koncertnímu útoku na britské kluby si začali budovat bouřlivé a stále se rozrůstající publikum. Jejich píle nepřišla vniveč a v září 1978 spatřil světlo světa jejich první singl C.I.D. Ten se stal vzápětí hitem číslo jedna. Během dvou let se do britské hitparády UK TOP 30 dostalo po sobě hned 7 skladeb. Tím se stali jednou z nejpracovitějších punkových kapel. Diář nabitý koncerty mají pořád stejně. V roce 2011 vydali v pořadí již 23. album s názvem „Work in progress“. Tímto názvem tak pokračují za svým cílem vydání všech oficiálních alb abecedně od A do Z. Během více než třicetiletého koncertování udržují a bez kompromisů dále propagují čistého ducha punk rocku. O tom všem svědčí také vítězství v soutěži 2010 Punk World Cup u posluchačů rádia BBC 6music, jenž UK Subs zvolili ikonami punku.

Jak jsem zmínil na začátku, spolu s UK Subs přijede další z legend britského punku. TV Smith si vybojoval místo na punkové hudební scéně už v první vlně rozmachu britského punk rocku. Jako zpěvák a skladatel kultovních The Adverts. Ti v roce 1977 vydali několik úspěšných singlů, mezi nimiž také kontroverzní píseň „Gary Gilmore’s Eyes“ (Oči Garyho Gilmora) založenou na přání amerického vraha, darovat po popravě své oči vědeckému ústavu lékařství. Než se v roce 1979 rozpadli, stihli vyrazit na turné s hvězdami jako The Damned nebo Iggy Popem. Dalšími projekty TV Smitha jsou skupiny TV Smith’s Explorers a Cheap. Po krátkých působeních projektů vystupuje od roku 1992 sólově a skvěle navazuje na dřívější úspěchy. Album „Useless“ vydané v roce 2011 se stalo jeho nejprodávanějším albem od dob The Adverts a studiové album „In The Arms Of My Enemy“ sklidilo chválu za nejlepší punkové album. Koncertní vytíženost TV Smitha nepolevuje. Odehrává více jak 100 kocertů ročně po celém světě.

Na takovéhle akci by rozhodně neměl chybět nikdo, kdo tyhle legendy zná nebo kdy slyšel. A přidat by se měli také všichni pamětníci počátků punku, protože tohle bude rozhodně stát za to a nemusí se to opakovat.

(smo)