Poctivý klezmer zazní v Muzejním a galerijním centru ve Valmezu

Poctivý klezmer zazní v Muzejním a galerijním centru ve Valmezu

Ve Valašském Meziříčí začíná již čtrnáctý ročník série programů věnovaných Izraeli pod názvem Chaverut. Součástí je kromě několika výstav také koncert ostravské klezmerové kapely Mamalör, která zahraje ve freskovém sále Muzejního a galerijního centra v neděli 18. února od devatenácté hodiny.

Měsíc přátelství alias Chaverut nabízí ve Valašském Meziříčí v průběhu svého konání řadu přednášek, výstav a jiných kulturních akcí, jež se vztahují k židovské a izraelské kultuře. Také v tomto roce se do projektu zapojuje Kulturní zařízení města. Muzejní a galerijní centrum přichystalo kromě dvou výstavních celků i koncert klezmerové kapely Mamalör.

Tato ostravské stálice klezmerové scény se v prvním patře centra, ve freskovém sále, představí poprvé v neděli 18. února po přednášce Lukáše Přibyla v M-klubu. Návštěvníkům zahrají své skladby inspirované melodiemi potulných židovských a romských hudebníků východní Evropy, které ozvláštňují především vlastními autorskými texty v podání zpěvačky a herečky ostravské Komorní scény Aréna Terezy Cisovské.

Jejich vystoupení lze s nadsázkou, ale i s odkazem na proslulý film označit jako koncerty šumařů židovské hudby. Kromě autorských textů  zařazují do programu koncertů i tradiční písně zpívané v hebrejštině jako Chag purim, kterou si mohou návštěvníci připomenout nejveselejší židovský svátek Purim. Kapela koncertovala kromě České republiky také v Londýně nebo v synagoze ve Wimbledonu.

Více informací o jednotlivých výstavách a koncertu je k nalezení na oficiálních stránkách Muzejního a galerijního centra www.magc.cz, kde naleznete výše vstupného.

 

(smo#2018)