POCTA ŽEROTÍNŮM KONEČNĚ VE SVÉM

POCTA ŽEROTÍNŮM KONEČNĚ VE SVÉM

V uplynulých letech si milovníci barokní a předbarokní hudby zvykli setkávat se se souborem Czech Ensemble Baroque ve Valašském Meziříčí. V rámci cyklu Pocta Žerotínům zazněla duchovní vokální polyfonie, Hebrejské písně nebo scénická Česká mše Vánoční J. J. Ryby ve spolupráci s Tanečním souborem Hradišťan. V letošním roce se však barokní hudba dostává konečně „do svého“. Pocta Žerotínům se totiž letos vůbec poprvé uskuteční v mimořádně krásném prostředí zámku Žerotínů, respektive v jeho nově zrekonstruovaném jižním křídle. První koncert bude navíc doprovázet malé vinařské překvapení v kombinaci s emotivním dílem Claudia Monteverdiho a druhý koncert nabídne J. S. Bacha nebo G. F. Händela v podání vycházející hvězdy Českého interpretačního nebe.

Čtvrtý ročník cyklu si opět klade za cíl přivézt do Valašského Meziříčí velmi specializovanou a jinak těžko dostupnou hudbu renesance a baroka na špičkové úrovni. „Jsme mile překvapeni zájmem publika, už od září nám příznivci píšou a volají, aby se informovali na letošní podobu koncertů. Proto jsme se rozhodli pro ozvláštnění, se kterým máme bohaté zkušenosti. Pro diváky budeme mít přichystané malé vinařské překvapení.“ Vysvětluje Roman Válek, dirigent souboru. Madrigal je jedním z nejnáročnějších vokálních žánrů, který je označován za kolébku opery a nemůže jej interpretovat každý. „Koncert ve Valašském Meziříčí bude premiérou tohoto programu, takže jsme sami napjati, jakou bude mít odezvu.“ komentuje náročnost Tereza Válková, umělecká vedoucí vokálního quintetu, který působí pod hlavičkou Czech Ensemble Baroque.

Také druhý koncert bude lahůdkou sám o sobě. Vystoupí na něm mladá, talentovaná flétnistka Michaela Koudelková, kterou můžeme bez jakékoliv nadsázky označit za jednu z nejlepších hráček na barokní flétny u nás. Michaela, jako sólistka, pravidelně vystupuje u nás i v zahraničí s předními orchestry a dirigenty. Vyniká špičkovou technikou a hudebním projevem a tak v pouhých jednadvaceti letech není již zázračným dítětem, ale vyzrálou umělkyní s velkým renomé a bohatými zkušenostmi. Ve Valašském Meziříčí vystoupí v česko-polském komorním uskupení a přednese díla J. S. Bacha, N. Matteise, G. F. Händela a dalších autorů.

Jsme velmi rádi, že díky spolupráci s KZ Valašské Meziříčí a novým Muzejním a Galerijním Centrem můžeme konečně náš cyklus realizovat v prostorách zámku Žerotínů, kde v nově zrekonstruovaném jižním křídle vznikly prostory zcela ideální pro provozování tohoto druhu hudby.“ upřesňuje Roman Válek volbu koncertních míst. „Domnívám se, že řada lidí ještě tyto sály nenavštívila. Mohou tedy využít příležitosti, aby si prostor prohlédli. Jsem přesvědčen, že jím budou stejně nadšeni, jako my.“

Ceny vstupenek se také díky podpoře města Valašského Meziříčí drží stále ve velmi příznivé cenové hladině. Lístky zakoupíte na www.kzvalmez.cz nebo přímo v Informačním centru ve Valašském Meziříčí – na nádvoří zámku Žerotínů, Komenského 169, tel: 775 109 809

Koncerty:

 

 

PÁ 28. 11. | 18:00

Zámek Žerotínů - sál

1. patro Muzejního a Galerijního Centra

MONTEVERDI: MADRIGALI

Madrigal – kolébka opery

Czech Ensemble Baroque Quintet

Umělecká vedoucí T. Válková

V závěru koncertu křest CD Hebrejské písně

 

NE 30. 11. | 18:00

Zámek Žerotínů - sál

1. patro Muzejního a Galerijního Centra

HVĚZDA BAROKNÍ FLÉTNY

Nejlepší česká flétnistka mladé generace

Michaela Koudelková - barokní flétny

Katarzyna Cichon - barokní violoncello

Andrzej Zawisza - cembalo

 

 

Vstupné v předprodeji: 120/80,- Kč

Sleva se vztahuje na důchodce, studenty a děti do 12 let.

 

The Czech Ensemble Baroque, o.s.

www.ebcz.eu

 

Valašské Meziříčí, 3. 11. 2014