NOVÁ VÝSTAVA V MUZEJNÍM A GALERIJNÍM CENTRU VE VALAŠSKÉM MEZIŘÍČÍ ZAVEDE NÁVŠTĚVNÍKY DO HISTORIE STŘEDOVĚKÉHO ODÍVÁNÍ

NOVÁ VÝSTAVA V MUZEJNÍM A GALERIJNÍM CENTRU VE VALAŠSKÉM MEZIŘÍČÍ ZAVEDE NÁVŠTĚVNÍKY DO HISTORIE STŘEDOVĚKÉHO ODÍVÁNÍ

Výstava CO NA SEBE ANEB POHLED DO HISTORIE ODÍVÁNÍ představí rekonstrukce oděvů a doplňků šlechty i poddaných střední a západní Evropy 15. a 16. století. Zahájení výstavy slavnostní vernisáží proběhne 18. listopadu 2015 v 18.00 hodin v přízemí Muzejního a galerijního centra v zámku Žerotínů.

Samotné repliky kostýmů tvoří stěžejní část výstavy. Perlou je oděv francouzského krále Františka I. (1494 – 1547) realizovaný podle portrétu namalovaného Jeanem Clouetem (cca. 1522-26). Též je možno spatřit oděvy italské šlechty či burgundské urozené dámy. Další vystavené oděvy návštěvníkům ukazují velký rozdíl mezi hávem šlechty a jejich poddaných, tedy měšťanů, a prostého lidu. Součástí výstavy jsou též oděvy švýcarského žoldnéře a jeho ženského doprovodu ve vojenském táboře. Kromě kostýmů mají návštěvníci možnost zhlédnout dobové doplňky jako šperky, obuv apod. a obohatit si vědomosti o středověké módě z informačních panelů.

Autoři výstavy, Martin a Martina Hřibovi se věnují tvorbě historických kostýmů a oděvů již od roku 1999. Zaměřují se hlavně na studium dostupných archeologických, obrazových i literárních pramenů a jejich následnou reálnou aplikaci při tvorbě dobově odpovídajících rekonstrukcí oděvů nejen našich předků. Poznatky své i dalších nadšenců zveřejňují na serveru www.kostym.cz, který je zapsán v seznamu WebArchiv České národní knihovny. S jejich tvorbou mají zájemci možnost se seznámit na výstavách v muzeích či přehlídkách v ČR či zahraničí. Jmenovitě Národní knihovna v Praze, Dobó István Vármúzeum v Egeru (HUN), Muzeum města Brna, Muzeum v Karlových Varech, hrad Orava (SK), hrad Toszek (POL), hrad Buchlov, Muzeum Jana Amose Komenskeho v Uherském Brodě, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a další. Dalším výstupem jejich činosti je spolupořádání mezinárodního Semináře historie odívání a publikace jeho Sborníku Semináře historie odívání.

K výstavě se již tradičně chystá doprovodný program. Jako první proběhne 26. listopadu od 10.00 do 18.00 ModeFlohMark! aneb Blešák v MaGC. Návštěvníci si budou moci obohatit svůj šatník o stylové kousky za symbolické ceny, projít si výstavu a ohřát se teplým nápojem.

Výstava Co na sebe aneb pohled do historie odívání potrvá do 10. ledna 2016.

 

 

Adéla Beranová

beranova@magc.cz

727 984 738