Nepříznivé počasí návštěvníky Meziříčské muzejní noci neodradilo.

Nepříznivé počasí návštěvníky Meziříčské muzejní noci neodradilo.

V pátek 16. května se během pochmurného počasí uskutečnil již pátý ročník Meziříčské muzejní noci. Stovky návštěvníků nakouklo zcela zdarma do devatenácti budov zapojených institucí. Lákadlem byl bohatý program, silniční vláček, i vystoupení hudebních skupin.

Od sedmé hodiny večerní návštěvníci procházeli jednotlivými objekty, kde pro ně byl  připraven speciální program, prohlídky či soutěže a samozřejmě nesměl chybět Noční expres, silniční vláček, jenž návštěvníkům usnadňoval přesun mezi jednotlivými institucemi. Příchozí si během večera našli cestu do zámku Kinských, kde na ně čekalo barvami zářící rozšířené ekologické centrum Modrásek. Odstartoval zde také počin usilující o zápis do České knihy rekordů - výroba nekonečného koberce. V Lapidáriu Trojice po nedávném úplňku obživly figurální náhrobky a návštěvníci tak mohli vidět například rytíře či ctihodnou měšťanku Wágnerovou. V TJ Sokol byly nejvíce obdivovány loutky a velký zájem byl opět i o komentované prohlídky Moravskou gobelínovou manufakturou. Evangelický kostel nabídl úžasnou výstavu klientů ÚSP Pržno, v SUPŠ sklářské se naskytla možnost vnímat tvar skla a vyfouknout si vlastní baňku. Galerie Kaple hostila putující koncertem Jiřího Měsíce s kapelou a v Galerii Sýpka jste si mohli tvořit podle Jaromíra 99. Velkolepý program ke stému výročí Bohumila Hrabala byl připraven v Městské knihovně MV. Velkou atrakcí bylo malování na děti ve výtvarném oboru při ZUŠ Alfréda Radoka VM. Muzeum Valašských strašidel či Vrtule nabídla zábavné hrátky pro děti. Pozorování noční oblohy v tento den  nebylo docela možné, přesto se ve Hvězdárně VM bylo na co dívat.A jak už tomu tak bývá, tak i v tomto ročníku jsme se opět rozrostli a pro návštěvníky se nově otevřel interiér kostela sv. Jakuba Většího.

Muzejní noc se neobešla bez doprovodného hudebního programu, který se musel přesunout díky počasí do M-klubu. Zde vystoupily místní hudební skupiny: The Dust, Tichonov, Check Da Skills a z Prahy k nám přivítala skupina Prodavač či Republic of Two.

 „Velice nás mrzelo nepříjemné počasí, které v tento den nemalou měrou ovlivnilo účast a celou atmosféru. Přesto nás tato situace neodradila a program se uskutečnil v plném rozsahu. Muzejní noc si opět nenechali uniknout veškeré věkové skupiny a i letos musím konstatovat, že ve Valašském Meziříčí má tenhle fenomén opravdu smysl, jelikož v centru samotného dění se i přes nepřízeň počasí vyskytlo bezmála sedmset návštěvníků. Velký úspěch měl i hudebně doprovodný program, kdy se v prostorách M-klubu hemžilo nespočet posluchačů.“ přiblížila koordinátorka Meziříčské muzejní noci.

Pro každého návštěvníka byl připraven muzejníček, do nějž sbíral razítka z navštívených míst a zároveň se mohl zúčastnit slosování o volné vstupenky a věcné dary, které věnovaly zapojené instituce. Celou muzejní noc nám uzavřelo vystoupení v podání taneční skupiny D-company.

„Důležitý podíl na pestrosti této akce mají všechny osoby, které poctily muzejní noc svou návštěvou. Avšak nejvýznamnější podíl na uskutečnění této velkolepé akce mají především všechny instituce, které zcela zdarma umožnily návštěvníkům nahlédnout do svých prostor a vynaložily nemalé úsilí k vytvoření zajímavých lákadel a akcí. Meziříčská muzejní noc by se však neuskutečnila bez finanční podpory Města Valašské Meziříčí a jsme nesmírně rádi, že se i tento pátý ročník i přes velmi sychravé počasí vydařil a již nyní se všichni těšíme na příští Meziříčskou muzejní noc.“, dodala MgA. Vlasta Červenková