Nejlepší česká houslistka Gabriela Demeterová zahraje v meziříčském Kulturním zařízení

Nejlepší česká houslistka Gabriela Demeterová zahraje v meziříčském Kulturním zařízení

Hvězda třetího tisíciletí, houslistka a violistka Gabriela Demeterová zahraje v sále Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí ve středu 2. dubna. Na koncertě, jenž je součástí programu Rok české hudby 2014, ji doprovodí klavírista Luděk Šabaka. Začátek akce je tradičně v sedm hodin večer.

Gabriela Demeterová získala jako první Češka titul finalistky a absolutní vítězky na Mezinárodní houslové soutěži Yehudi Menuhina ve Folkestonu ve Velké Británii. Mimo jiné je také členkou umělecké rady Akademie Múzických umění v Praze či držitelkou ocenění Žena roku 2005 v soutěži prestižního časopisu Prague Leaders Magazine a titulu laureáta a ceny Hlavního města Prahy v houslové soutěži Pražského jara.

Vystudovala pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze, absolvovala postgraduální studium na Královské hudební akademii v Dánsku a pravidelně se účastnila mistrovských interpretačních kurzů po celém světě. Intenzivně se věnuje studiu barokní hudby a její interpretaci na moderním nástroji s použitím dobových prvků. Gabriela Demeterová spolupracuje s významnými tělesy a dirigenty po celém světě a kromě Evropy koncertuje také ve Spojených státech Amerických, v Jižní Americe či Japonsku. K úspěšným koncertům patří například Dvořákův houslový koncert s dirigentem Liborem Peškem v pražském Rudolfinu nebo debut z jedním z nejvýznamnějších amerických komorních orchestrů The Indianapolis Chamber Orchestra v Clowes Hall. Se svým vlastním komorním souborem pořádá pravidelně vánoční turné po Japonsku.

 

Gabriela demeterová Valmez

 

Pod hlavičkou nahrávací firmy Supraphon již vydala třináct desek, podílela se na nejrůznějších projektech a pro dánskou společnost Classico doposud vydala čtyři alba. K nejnovějším nahrávkám patří souborné provedení duchovních kantát Opella Ecclesiastica od českého barokního skladatele J. A. Plánického. S úspěchem spolupracuje také s interprety české populární scény, mezi které patří například Aneta Langerová, Petrem Kolářem, Michalem Pavlíčkem či skupinami Kryštof, Sto zvířat nebo Olympic. V prosinci 2013 se stala kmotrou nové desky skupiny Olympic a společně s nimi také na vyprodaném vánočním koncertě v Lucerně vystoupila jako host.

Svým působením se snaží přiblížit klasickou hudbu široké veřejnosti a mladému publiku, a to nejen založením mezinárodního hudebního festivalu Barokní perly Gabriely Demeterové, který se zaměřuje na podporu mladých talentovaných hudebníků. V roce 2013 se stala také patronkou festivalu Klášterní hudební slavnosti.

Dubnový koncert Gabriely Demeterové a Luďka Šabaky ve Valašském Meziříčí je prvním z koncertů v rámci programu Rok české hudby 2014, který se opakuje každých deset let a je významnou kulturní událostí. Podporuje českou hudební kulturu všech žánrů a druhů a vychází z tradice výročí významných skladatelů, interpretů a organizací v letech zakončených čtyřkou. Jeho tradice sahá až do roku 1924. Program není úzce zaměřen na výročí roku, ani na nejvýznamnější kulturní organizace republiky, je příležitostí k zapojení regionů a obcí k nevšední prezentaci české hudební kultury.

Společně s Demeterovou vystoupí také již zmiňovaný Luděk Šabaka. Ten na sebe upozornil již v dětství vítězstvím v mezinárodní soutěži Virtuosi per Musica di Pianoforte. Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba, získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží. Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je rozsáhlý. Vystupuje s řadou předních zahraničních i domácích umělců, pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem.

Vstupenky na dubnový koncert houslové virtuózky Gabriely Demeterové jsou v prodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na vstupenkovém portále vstupenky.kzvalmez.cz.

 

(smo #2014)

Ondřej Smolka, PR Manager, 739 470 291, smolka@kzvalmez.cz

 

Demeterová Valmez