Muzejní a galerijní centrum zahajuje sezónu a výstavu o Masarykovi

Muzejní a galerijní centrum zahajuje sezónu a výstavu o Masarykovi

Muzejní a galerijní centrum sídlící v meziříčském zámku Žerotínů zahájí ve čtvrtek 3. května novou sezónu v Zámeckých expozicích. Připraven bude doprovodný krejčovský program i ukázka šermířského umění. O den dříve se uskuteční vernisáž výstavy Prezident T. G. Masaryk v přízemí.

Zámecké expozice v prvním patře Muzejního a galerijního centra vstupují po zimním spánku do nové sezóny. Jak poznamenává Adéla Maćkowiaková, dramaturgyně MaGC: “Zahájením provede Zlínská šermířská společnost, která se zabývá rekonstrukcí šermu, scénickým a divadelním zpracováním období vrcholného středověku a renesance. K tomuto bude předvedena situace v krejčovské dílně, jednání mezi krejčím a bohatým zákazníkem.”

Z ukázek šermířského umění návštěvníci uvidí zápas, boj s dýkou, boj s tesákem, boj s dlouhým mečem a také boj s holí podle rukopisů z 2. pol. 15. Století. K dispozici bude i možnost nahlédnutí do reprintu manuskriptů. V zámeckých pokojích budou naznačeny některé dobové krejčovské techniky, ukázány nástroje, skladba dobového oděvu. Zámecká expozice však přes zimu prošla několika změnami a byla doplněna novými artefakty. „Pořád se snažíme o vylepšování výstavy o další artefakty související s prezentovanými tématy. Jsem rád, že návštěvníci mohou nově vidět velkoformátovou mapu žerotínských panství úctyhodných rozměrů 2,6m na 2,1m, na které je cca 150 území, jež v čase patřila Žerotínům. Dalším zajímavým exponátem je Náhrobník Jiříka ze Žerotína prezentující funerální doklad středověku. Asi nejvíc se mi líbí Žerotínský epitaf (pamětní obraz), který ukazuje všechny důležité okamžiky renesančního člověka v jednom obraze. Je to takový odkaz pro příští generace,” prozrazuje novinky vedoucí centra Martin Beníček.

O den dříve. Ve středu 2. května, se v přízemí centra uskuteční vernisáž výstavy nazvané Prezident T. G. Masaryk. „Výstava prezentuje různá zajímavá méně známá i neznámá témata spojená s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem jako například  Masarykův vztah ke knihám, T. G. Masaryk a koně, Masarykovy automobily, oblíbená jídla TGM a mnoho dalších,“ přibližuje koncept výstavy Martin Beníček, vedoucí Muzejního a galerijního centra. Výstava bude zároveň doplněna informacemi o vztahu T. G. Masaryka k Valašsku. Její součástí bude krátkometrážní dokument Poslední léto s TGM z roku 1937.

Muzejní a galerijní centrum má otevřeno úterý-pátek vždy od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin. V pondělky a ve svátek je zavřeno.

(smo#2018)