Mizející národy, divoká příroda i extrémní výkony na Expediční kameře 2016

Mizející národy, divoká příroda i extrémní výkony na Expediční kameře 2016

Festival nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, Expediční kamera, opět míří do Valašského Meziříčí. 7. ročník se zde uskuteční na apríla v pátek 1. dubna od 18 hodin. Na diváky opět čeká pořádná dávka cestovatelských zážitků, divoké přírody i napětí.

Diváci budou mít v M-klubu opět po roce možnost zhlédnout ty nejlepší snímky o dobrodužných výpravách za zapomenutými národy a tajuplnými místy, o poznávání starobylých kultur i extrémních expedicích do těch nejnedostupnějších míst Afriky a Asie i neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností v Alpách.

Stanou se svědky jednoho extrémního výkonu. Zdolat všechny čtyřtisícové vrcholy v Alpách za neuvěřitelných 80 dní? Nemožné, tedy pokud nemáte kondičku jako Ueli Steck a Michael Wohlleben. Čeká je 1000 kilometrů na kole a nastoupají přes 100 000 výškových metrů.  Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie.

Odpověď na otázku kým vším je Himalaya, pomůže najít vizuálně působivý film, který vznikl během třítýdenního treku litevské filmařky Berty Tilmantaite. Himalaya je legenda, kterou vítr šeptá do uší, když stoupáte v horách výš a výš. Také diváci uslyší příběh řeky Colorado, jejíž ústí bylo na počátku dvacátého století obklopeno rostlinami, kdysi mohutný tok ale už více než dvě dekády nespatřil moře. Vyschl vždy dřív, než se k němu dostal. Snímek Mizející Delta divákům kromě oživení delty také ukáže, jak neumíme pečovat o cenné zdroje okolo nás.

Nejnovější film Pavla Barabáše Suri diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i putování pralesem a dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet íránskou nejdelší řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu.

(smo#2016)