Míří k nám křehkost vztahů vložená do skla.

Míří k nám křehkost vztahů vložená do skla.

LADISLAV PRŮCHA & SOŇA TŘEŠTÍKOVÁ - NEJEN KVIDOVA VĚC 

Soňa Třeštíková a Ladislav Průcha jsou významní výtvarníci, které láska ke sklu svedla dohromady a hlavně díky tomuto spojení mohla vzniknout nevšední výstava s názvem „Nejen Kvidova Věc“. Vernisáž této dvojice se uskuteční 17. Září v galerii Kaple. O úvodní slovo se postará světoznámý sklář a malíř Vladimír Kopecký a program vernisáže obohatí hudební skupina Arytmická svině.

 

Vzájemně se ovlivňují, prolínají a inspirují. Soňa vdechuje svým dílům tvary se zaujatou pečlivostí a přípravou, od prvotních skic se propracovává k harmonicky laděným křivkám tak dlouho, dokud není plně uspokojena její touha o dosažení dokonalosti. Ladislav nezůstává pozadu, experimentuje s formou, jedinečně a vtipně hledá nové směry, aniž by přitom zapomněl na propojení minulosti s budoucnem.

 

Ladislav Průcha začal studovat sklo v Novém Boru, Soňa Třeštíková ke studiu nastoupila na Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou ve Valašském Meziříčí, aby se o několik let později společně setkali na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Sklo profesora Vladimíra Kopeckého a ak. sochaře Ronyho Plesla. Dnes žijí a tvoří v Novém boru, kde jim na práci dohlíží dvouletý syn Kvído.

 

Oba se věnují především užitnému sklu, malbě a kresbě. Držitelka Ceny Stanislava Libenského za rok 2009 Soňa Třeštíková pro svou tvorbu používá další materiály, které ji umělecky osloví. Ladislav Průcha vede oddělení Designu světelných objektů Střední uměleckoprůmyslové koly sklářské v Kamenickém Šenově, krom experimentování se skleněnou plastikou věnuje pozornost designu a šperkům. Tvorba obou je zastoupena ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Uskutečnili celou řadu úspěšných výstav doma i v zahraničí.