Mirek Kemel hledač společného údělu

Na Malou scénu za oponou se ve čtvrtek 12. dubna chystá skvělý šaman tahací harmoniky a písničkář Mirek Kemel. Za doprovodu kapely vystoupí od osmé hodiny večerní ve valašskomeziříčském Kulturním zařízení. Jako host se představí domácí muzikant Jan Hlucháň s kapelou.

Hudební svět je dnes plný rychlokvašených „projektů“ a mediálních hvězd, které pohasínají, ještě než se pořádně rozsvítí. O to cennější je setkání s člověkem, pro kterého je výpověď – nebo chcete-li „umělecké sdělení“ - na prvním místě, kdo prostě zpívá o sobě, o své zkušenosti a svém světě bez toho, že by se tím potřeboval hned „zviditelnit“.

Písničkář Mirek Kemel s hudbou začal jako student, ve druhé polovině osmdesátých let pravidelně hrával v žižkovských hospodách na kytaru a foukací harmoniku a zároveň začaly vznikat i jeho první autorské písničky. V roce 2007 objevil kouzlo tahací harmoniky. „Zednické varhany“ ho fascinovaly zvukem i možnostmi jak sólového, tak doprovodného nástroje. Rok chodil na akordeon k dobrému učiteli Václavu Veselému (Dobrohošť, Etc... Vladimíra Mišíka, Irish Dew...).  Neméně důležité jsou Kemelovy texty, většinou inspirované nějakou skutečnou událostí. Písničkář pod jednoduchými postřehy hledá to, co nás přesahuje, ten základní příběh, úděl člověka v životě, který nakonec máme všichni hodně podobný.

Mirek Kemel tedy zpívá své autorské písně a doprovází se na akordeon. Většinou ovšem vystupuje za doprovodu kapely (Vlastimil Konopiský - kytara, housle, Tomáš Görtler - akordeon, klávesy, též člen souboru Bran, a Lucie Krutá - housle, flétna). Takto instrumentované písně přirozeně balancují mezi baladami a šansony, přes blues až po chytlavé hospodské písničky. K žánrově spřízněným umělcům jistě patří Václav Koubek, Radůza, i Krausberry, Vladimír Mišík, či Jaromír Nohavica, nebo Jaroslav Svoboda s kapelou Traband.

Koncerty Mirka Kamela a jeho setkávání s posluchači je propojeno i s další uměleckou aktivitou. Jako absolvent kursů figurální kresby u doc. Borise Jirků na Vysoké škole Uměleckoprůmyslové se od roku 1991 živí jako deníkový karikaturista. V té umělecké profesi prošel Lidovými novinami, Hospodářskými novinami a od roku 2004 působí v Mladé frontě Dnes. Současně se také věnuje volné tvorbě, malbě obrazů.

(Karel Prokeš)

 

Kemel trio